A 25 éves Mátrix folytatásai közül csak egy sikerült igazán jól, a nézők mégis ezen vesztek össze a leginkább
Olvass tovább...
A Múmiát 25 évvel ezelőtt mutatták be a mozikban, azóta két folytatás és számos spin-off készült hozzá, továbbá egy holtába hullt remake Tom Cruise-val.
Az 1999-es év különösen erős év volt nemcsak a modern Hollywood (Amerikai szépség, Harcosok klubja, Halálsoron, Hatodik érzék, stb.), hanem különösen az akciófilmek történetében is. Többek között 16 év szünet után folytatódott minden idők legnagyobb hatású filmes franchise-ja, a Star Wars - ami enyhén szólva is kétes fogadtatásban részesült, de jelentősége már csak filmtechnikai és popkulturális értelemben is elvitathatatlan -, ám történtek ennél még sokkal izgalmasabb dolgok is a mozitermek sötétjében.
Olvass tovább...
A Baljós árnyak mellett moziba került az azóta szintén kultikussá váló Mátrix, és az annál talán kevésbé kultikus, de annál szórakoztatóbb A múmia. A Mátrixról épp a napokban írtunk a 25. évforduló alkalmából, továbbá úgy fest, hogy elkészül a negyedik rész. A múmiáról egyelőre nincs ilyen hír, bár Brendan Fraser korábban úgy nyilatkozott, hogy a fizikailag rendkívül megterhelő forgatások ellenére - Keanu Reeveshez hasonlóan - szívesen visszatérne ahhoz a szerephez, ami világsztárrá tette.
A színész ráadásul mostanában igazi reneszánszát éli Darren Aronofsky Oscar-díjat érő filmjének, A Bálnának köszönhetően (egy apró szerepet megcsípett az új Scorsese filmben is), tehát a felvetés nem is lenne teljesen alaptalan, ha figyelembe vesszük ez egymás után feltámadó akcióhősök sorát: Indiana Jones után legközelebb Axel Foley és a rosszfiúk, Marcus és Mike következnek még az idén.
Olvass tovább...
A Múmia eredetileg az 1932-es Universal klasszikus modernizált változata, a valóságban azonban sokkal több köze van Steven Spielberg Indiana Jones filmjeihez, mint Boris Karloff klasszikushoz.
A modern kalandfilmek alapjait ugyanis az Indiana Jones filmek tették le, ezekben Spielberg elsőként tudta vegyíteni a komédiák, a kaland-, akció-, horror-, és romantikus filmek elemeit, ami olyan nehéz recept, hogy A múmiáig tulajdonképpen senkinek sem sikerült, és azóta is csak elvétve - legutóbb talán az Aquaman első részének jött össze a bravúr.
O'Connor azóta is a létező legjobb Indiana Jones-epigonnak bizonyult, bár Fraser figurája sokban különbözik Harrison Ford legendás karakterétől: elsősorban sokkal humorosabb és esetlenebb, szemben a férfi őserőt megtestesítő Indy-vel.
Olvass tovább...
A Mátrixhoz vagy a Baljós Árnyakhoz hasonlóan A Múmia is bővelkedett a speciális effektusokban, mai szemmel nézve nem is öregedett igazán jól - ám szórakoztató mivoltából mégis mit sem vesztett:
A múmia az a típusú felhőtlen kikapcsolódást nyújtja, ami bármikor képes leültetni a képernyő elé. Nincs benne semmi igazán kiemelkedő, de az összetevők harmonikus elegye valahogy mégis olyan tökéletesen áll össze benne, amiét bármikor érdemes újra nézni.
A 25. évforduló alkalmából az amerikai mozik ismét műsorra tűzik a filmet április 26-tól, magyarországi újra bemutatóról azonban eddig nincs hír. Ugyanakkor némi esély mégis van rá, hogy A múmia a magyar mozikban is műsorra kerüljön, mert az elmúlt években többször is volt rá példa, hogy a különböző jubileumok alkalmából mozikba küldték a klasszikusok (Alien-tetralógia, Titanic, A Gyűrűk Ura és a Hobbit trilógia, Vissza a jövőbe trilógia, stb.) felújított változatait, A múmia első része pedig különösen nagy népszerűségnek örvend Magyarországon. Emlékeztetőül itt a film előzetese:
Olvass tovább...
A múmia két folytatást (A múmia visszatér, A múmia: A Sárkánycsászár sírja) és egy mozis spin-offot (A skorpiókirály) is megért, de a harmadik felvonásra Rachel Weiszt és Stephen Sommers rendezőt is elvesztette a széria, aminek a folytatásai - szemben például az Indiana Jones részeivel - sosem tudtak felnőni az első részhez, ugyanakkor szégyenkezni sem volt okuk.
A stúdió 2017-ben megpróbálta rebootolni a franchise-tTom Cruise-val, ami a horror vagy a humor helyett harmadik nekifutásra inkább az akcióra tette a hangsúlyt, de a film hiába termelt sok pénzt világszerte, Amerikában akkora érdektelenség fogadta, hogy az Universal le is tett a "Rémverzumról" (Dark Universe), ami ezzel a filmmel indult volna, és ami olyan további sztárokat vonultatott volna fel, mint Johnny Depp, Javier Bardem vagy Russel Crowe.
Olvass tovább...