2000 éves egyiptomi szarkofágot nyitottak ki, amit benne találtak az még az átoknál is hátborzongatóbb
Olvass tovább...
Páratlan bepillantás a korabeli egyiptomi provincián szolgáló rómaiak mindennapjaiba.
Lenyűgöző felfedezésről számoltak be lengyel régészek: az egykori ókori egyiptomi Berenikében olyan papiruszokat találtak, amelyek a római légiók centurióinak nevét és tevékenységét tartalmazzák.
A leletek egy különleges állattemetőben kerültek elő, amely az 1. és 2. században működött a Vörös-tenger partján fekvő ősi kikötővárosban. Az írásos dokumentumok mellett itáliai kerámiák, római pénzérmék, és egy légiósok által viselt ruhakapocs is napvilágra került.
Olvass tovább...
Berenike: Egy ókori kikötő titkai
Berenike, amelyet Tiberius császár uralkodása idején, a sikeres egyiptomi hódítás után alapítottak, stratégiai fontosságú kikötőváros volt a Római Birodalomban. A történészek régóta gyanították, hogy itt katonai egységek is állomásoztak, de a mostani felfedezés konkrét bizonyítékokkal szolgál. A leletek alapján valószínű, hogy a Cyrenaica harmadik légió katonái voltak jelen, akik hírhedtek voltak Nubia meghódításáról és a jeruzsálemi felkelés leveréséről Kr. u. 70-ben.
„Az egyiptológusok és az ókort kutató történészek számára ez rendkívül ritka és nagy jelentőségű felfedezés”
- mondta Marta Osypińska professzor, a Wrocławi Egyetem Régészeti Intézetének vezető kutatója
. „A római korból ezen a területen alig találunk írásos emlékeket, ezért ezek a papiruszok különösen értékesek.”
Titkos levelek a centuriók irodájából
A papiruszokon fennmaradt szövegek rendkívül érdekes, páratlan kordokumentumok: római centuriók, vagyis légiós parancsnokok levelezéseit tartalmazzák. A nevek között olyan római személyek szerepelnek, mint Haosus, Lucinius és Petronius. Az egyik levélben Petronius arról kérdezi Luciniust, milyen áron kaphatók bizonyos luxuscikkek Berenikében. Egy másik részletben Petronius pénzt küld, és arra kéri Luciniust, hogy gondoskodjon arról, hogy a szállítmány dromedárokon (egypúpú tevék) érkezzen, és biztosítson hozzá „borjúkat és sátorrudakat.”
A kutatók szerint ezek a levelek a centuriók irodájában vagy lakhelyén keletkezhettek, amely az állattemető közelében lehetett, majd az évszázadok során, ahogy a területet átalakították, a légiósok jelenlétének maradványai keveredtek az állattemető rétegeivel.
Olvass tovább...
A papiruszokat egy különleges ásatás során találták meg, amelyet a város nyugati szélén található állattemetőben végeztek. Korábban főként ostrakonokat, azaz kerámiára írt szövegtöredékeket fedeztek fel ezen a helyen.
„A papiruszok megtalálása eddig példa nélküli ezen a helyszínen”
- mondta Osypińska.
A papiruszok eleinte apró, néhány centiméteres tekercsek formájában kerültek elő. Bár elsőre úgy tűnt, hogy üres papiruszmaradványokról van szó, a kutatók gondosan megőrizték őket. Később Rodney Asta, a Heidelbergi Egyetem Papirusztudományi Intézetének vezetője és felesége a tekercseket kirakós játékként állította össze. Az eredmény egy fél méter hosszú és 30 cm széles papiruszlap lett, amely több levelet tartalmazott. Jelenleg a szövegek részletes elemzése folyik.
A leletek különleges bepillantást engednek a római katonák évezredekkel ezelőtti életébe Egyiptomban. A papiruszok gazdasági tranzakciókról, mindennapi gondokról és logisztikai kihívásokról árulkodnak. A kutatók szerint ezek az írásos emlékek felbecsülhetetlen értékűek az ókori kereskedelmi hálózatok és katonai szervezetek megértéséhez - valószínűleg joggal gondolják így.
Egy viszont biztos: Berenike továbbra is az ókori történelem egyik leggazdagabb lelőhelye, ahol minden új felfedezés újabb titkokat árul el a régmúltból.
Videó a felfedezésről:
forrás: ArkeoNews