promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Vége az eddig ismert magyar mezőgazdaságnak? Teljesen átalakulhat az őrült időjárás miatt a hazai gyümölcs és zöldség térkép

Vége az eddig ismert magyar mezőgazdaságnak? Teljesen átalakulhat az őrült időjárás miatt a hazai gyümölcs és zöldség térkép

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Helyi Hírek
Kategória fejléc

Ezek lesznek az új hazai termékek?

Az idei évben Magyarországon tapasztalt hőhullámok és a 40 fokot meghaladó kánikulák felvetették a kérdést: milyen növények bírják ki a szélsőségesen meleg időjárást? Az éghajlatváltozás hatására olyan növények termesztése kerülhet előtérbe, ami jól alkalmazkodik a száraz, forró körülményekhez. Ezek a növények ellenállnak a hőségnek és jól tűrik a csökkentett csapadékmennyiséget, valamint a száraz talajt is. Lássuk, melyek azok a fajok, amelyek jól megteremnének Magyarországon, ha a forró nyarak a jövőben is fennmaradnak.

Az időjárás nem enged, változások kellenek a mezőgazdaságban.

1. Levendula (Lavandula angustifolia)

A levendula őshazája a Földközi-tenger vidéke, így jól tűri a meleg, száraz éghajlatot. A magyarországi éghajlati viszonyok között is kiválóan megél, és a hőhullámoknak is ellenáll. A levendula igényli a napfényt és a jó vízelvezetésű talajt, így homokos vagy köves talajon is szépen fejlődik. nem igényel sok vizet, ezért tökéletes választás lehet a forróbb nyári időszakokra, amikor az öntözés nehezebb, vagy kevesebb víz áll rendelkezésre

2. Olajfa (Olea europaea)

Az olajfa mediterrán származású növény, amely különösen jól bírja a szárazságot és a forró időjárást. Bár Magyarországon még nem elterjedt a termesztése, a melegebb régiókban – különösen a déli és dél-nyugati területeken – sikerrel lehetne kísérletezni vele. Az olajfa növekszik, és rendkívül hosszú életű, így lassan hosszú távú befektetésként is megéri a termesztése. erős ellenálló a szélsőséges hőmérsékletekkel szemben, és kevés csapadék mellett is jól elél, így Magyarország egyes területein is sikerrel termeszthető lehet, ahol a nyarak egyre melegebbek és szárazabbak.

Új zöldségek és gyümölcsök fognak elterjedni, küszöbön a változás.

3. Gránátalma (Punica granatum)

A gránátalma szintén a mediterrán térségből származik, és kiválóan alkalmazkodik a forró, száraz klímához. A növény nemcsak hő- és szárazságtűrő, hanem gyümölcse is rendkívül egészséges, tele van antioxidánsokkal és vitaminokkal. Az elmúlt években Magyarországon is egyre nagyobb figyelmet kap a gránátalma, és hazai viszonyok között is érdemes lehet kísérletezni a termesztésével. Mivel jól bírja a szárazságot, kevesebb öntözést igényel, így ideális lehet azokban az időszakokban is, amikor nem esik csapadék.

4. Füge (Ficus carica)

A füge jól ismert növény a meleg éghajlaton, és már Magyarországon is több helyen termesztenek fügefákat. A füge kifejezetten jól bírja a szárazságot, és kevés vizet is képes életben maradni, ami különösen hasznos a forró, csapadékszegény nyári időszakokban. Bár a növény enyhébb teleket igényel, a klímaváltozással egyre inkább fennáll a lehetőség, hogy a füge is jól megéljen hazánkban. Az utóbbi időben több kertész is sikeresen termeszti ezt a gyümölcsöt, hogy édes, zamatos termése egyre népszerűbb a hazai fogyasztók körében.

A melegrekord nem múlik el nyomtalanul, de vannak olyan élelmiszerek, amelyek maradnak a boltok polcain.

5. Szőlő (Vitis vinifera)

A szőlő már hagyományos növény Magyarországon, de különösen jól bírja a száraz, meleg éghajlatot. A magas hőmérséklet és a hosszabb napsütéses órák kedveznek a szőlő fejlődésének, különösen a vörösbor készítéséhez szükséges fajták esetében. A magyar borvidékek már most is sikeresen alkalmazkodnak a változó klímához, és a hőséget szőlőfajták termesztése jobban bíró inkább előtérbe kerülhet. A szőlő további előnye, hogy a szárazságot jól tűri, és így kevesebb öntözést igényel, ami fontos szempont lehet a hosszú, forró nyári időszakokban.

6. Rozmaring (Rosmarinus officinalis)

A rozmaring szintén a mediterrán régióból származik, és jól alkalmazkodik a száraz, meleg éghajlathoz. Ez a fűszernövény kevés is beéri, és a hosszú, forró nyarakat jól viseli. Magyarországon dísz- és fűszernövényként hasznos lehet a kertekben, különösen, ha a hőmérséklet folyamatosan emelkedik. A rozmaring jól növekszik cserépben is, ami elősegíti a mobilitást a kerti elrendezés során. Különösen hasznos, hogy a rozmaring hosszú élettartamú, így több éven keresztül is termeszthető.

Ősz vagy nyár? Egy idő után nem számít ezeknek a növényeknek.

7. Kaktuszfélék (Cactaceae család)

Bár a kaktuszok inkább egzotikus növények, a szárazságtűrő képességük miatt egyre több kertész kísérletezik velük Magyarországon is. A kaktusz különösen jól bírják a hőhullámokat, és nagyon kevés vizet igényelnek, így kiválóan alkalmazkodnak a forró és száraz időjárási körülményekhez. Bár még nem általánosan elterjedtek a hazai kertekben, azok számára, akik különleges növényeket szeretnének ültetni, a kaktusz remek választás lehet. mindent sok kaktuszfaj virágai látványosak, így dekorációs szempontból is vonzóak lehetnek.

8. Mandula (Prunus dulcis)

A mandulafa is jól bírja a meleg, száraz éghajlatot, és egyre elterjedtebb Magyarországon, különösen a déli régiókban. A mandulatermesztéshez száraz, napos időjárásra van szükség, ami kedvez a termés minőségének és mennyiségének is. A fa jól tűri hőhullámokat, és kevésbé érzékeny a csapadékhiányra, így Magyarország egyes területein ideális választás lehet. A mandulafa plusz esztétikus díszítőeleme lehet a kertnek a tavaszi virágzás során, amikor gyönyörű rózsaszín virágokat hoz.

Magyarországon a klímaváltozás hatására a mezőgazdaságnak és a kertészkedésnek elkerülhetetlenül alkalmazkodnia kell a forróbb, szárazabb időjáráshoz. A fent említett növények kiválóan alkalmasak a szélsőséges hőmérsékletek és a csökkenő csapadékmennyiség elleni védekezésre. Az alkalmazkodóképes, szárazságtűző fajok termesztése kiváló lehet a gazdáknak és kerteknek a fenntarthatóbb rendszereket kialakítani, amelyek sikeresen képesek megbirkózni a klímaváltozás kihívásaival.