Működhet-e a házasság első látásra, vagy a kudarc borítékolva van? Párkapcsolati szakértőnk válaszol
Olvass tovább...
Minden szülő rémálma, hogy lopáson kapja a gyerekét, hogyan kezeljük szakszerűen?
Egy kétségbeesett szülő küldött nekünk levelet, mert kamaszkorban lévő fiát rajtakapta, hogy az pénzt vett ki a tárcájából. Az eset többször is előfordult és nem tudja, hogy mit tegyen. Szakértő válaszol rovatunkban olvashatjátok az olvasói levelet és az arra adott választ is:
Tisztelt Szakértő!
Egy nagyon komoly problémával szeretnék Önhöz fordulni, amit én abszolút a nevelésem kudarcának élek meg. Két gyermekem van, egy 6 és egy 15 éves. Elég nagy közöttük a korkülönbség, de kifejezetten jó testvérek. A nagyobbik miatt írok. Egyik alkalommal amikor nem vett észre, akkor láttam, hogy kivett a tárcámból pár ezer forintot. Azt hittem később majd mondja, de úgy tett, mintha semmi nem történt volna. Nem kért sem engedélyt, sem utána bocsánatot. Onnantól figyeltem minden pénzmozgást a tárcámba és bizony tűnt még el pénz. Nem nagyobb összegek, de ezt mind engedély nélkül vette ki. Egyelőre nem beszéltem vele, mit csináljak?
Köszönettel: egy kétségbeesett édesanya
Olvass tovább...
Először is a helyzet közel sem annyira elkeserítő, mint azt gondolod. Tinédzser korban minden gyerekkel, kivétel nélkül adódnak kisebb, nagyobb problémák. Arra nem tértél ki a leveledben, hogy a gyermek édesapjával beszéltél-e erről, de ha nem, akkor fontos lenne ezt mielőbb megtenned. Két dolog miatt: mivel ez egy olyan nevelési kérdés, melyben egységesen, együtt kell fellépnetek, másfelől pedig az is árulkodó lehet, ha a gyerek az apja tárcájából nem, csak a tiédből csen el pénzt.
Nem szabad a dolgot a szőnyeg alá söpörni, minél hamarabb el kell vele beszélgetni. Lebuktatni ne próbáld, a szégyen amit ez okozna nem segítene megoldani a problémátokat. Egy kellően nyugodt pillanatban ültesd le, amikor tudod, hogy nem siet sehová, tehát nem találhat kibúvót. Ezután nyugodtan, higgadtan és tágyilagosan mondd el neki, hogy tudod, mit csinált és nagyon szereted őt, de ez neked rosszul esik, valamint, hogy szeretnéd tudni miért tette.
Olvass tovább...
Lehetséges, hogy hogy áll bosszút rajtatok valamiért, esetleg nem kapott meg valamit, amit már szeretne, de az is elképzelhető, hogy az osztálytársai több pénzből gazdálkodnak, ő pedig ezt szégyelli, Gyakori, hogy egy kiszemeltnek szeretnének imponálni drága ajándékokkal, ám erről szégyellnek beszélni a szülővel, mondván az úgysem értené meg. Bármi is az ok, jelezzétek, hogy megértitek, de a módszer, amivel ezt megoldani próbálta, semmilyen körülmények között sem elfogadható.
Ha elmondja az okát, tanúsítsatok megértést, de legyetek szigorúak, legyenek következményei a tettének: a legjobb, ha valamilyen munkához, pénzszerzéshez, elfoglaltsághoz kötődő dolgot kell csinálnia, ami később a hasznára is válhat. Például önkénteskedés, esetleg egy rokonnál, idős szomszédnál, hozzátartozónál való segédkezés.
A gyereket semmilen módon ne szégyenítsétek meg a család előtt: nem magad miatt és azért, hogy rólad mit gondolnak, hanem azért, mert ezzel egy életre stigmatizálhatod és már akár egy ártatlanul elejtett poén a tettéről is súlyos sebeket tud okozni. Addig beszéljétek meg, rágjátok át a dolgot, ameddig nem születik érdemi megoldás és fel nem oldódik a konfliktus, de utána lehetőség szerint ne célozgassatok rá és főleg ne vágjátok a fejéhez egy vitánál.
Olvass tovább...