promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Oroszok menthetik meg a NASA fenn ragadt asztronautáit, Elon Musk űrhajója sikeresen kapcsolódott az ISS-hez

Oroszok menthetik meg a NASA fenn ragadt asztronautáit, Elon Musk űrhajója sikeresen kapcsolódott az ISS-hez

Borítókép:  Profimedia
Űrkutatás
Kategória fejléc

Mi lenne, ha a Földön is összefognának?

Elon Musk és a SpaceX újabb hőstette: Két amerikai űrhajós mentése az űrből

Elon Musk és a SpaceX újabb bravúrt hajtott végre, amikor a Crew-9 űrmisszióval a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) rekedt két amerikai űrhajóst megmentésére siettek. A történet különlegessége, hogy az eredetileg tíznaposra tervezett misszió váratlan bonyodalmak miatt hónapokkal hosszabbodott meg. A NASA és a SpaceX együttműködésének köszönhetően most egy újabb lépéssel közelebb kerültek a probléma megoldásához – a hazahozatalra azonban még várni kell.

Mi történt pontosan?

Butch Wilmore és Sunita Williams NASA-űrhajósok a Boeing Starliner első személyzettel végzett küldetésének részeként érkeztek az ISS-re 2023 júniusában. A küldetés mindössze tíz napig tartott volna, azonban a Starliner meghibásodása miatt az asztronauták nem tudtak visszatérni a Földre. A hajtómű-problémák és héliumszivárgás miatt a NASA úgy döntött, hogy az űrhajót személyzet nélkül küldik vissza a Földre, így Wilmore és Williams az ISS-en rekedt​.

A Crew-9 küldetés új célja

A SpaceX Crew-9 küldetése eredetileg nem tartalmazta Wilmore és Williams hazahozatalát, ám a Starliner problémái miatt a NASA kénytelen volt módosítani a terveken. Az eredetileg négyfős legénységből két űrhajóst, Zena Cardmant és Stephanie Wilsont levették a küldetésről, hogy helyet biztosítsanak Wilmore-nak és Williamsnek. A Crew Dragon így mindössze két fővel, Nick Hague NASA-űrhajóssal és Alekszandr Gorbunov orosz űrhajóssal indult útnak szeptember végén az ISS felé​.

A Crew Dragon kapszula szeptember 29-én sikeresen dokkolt az ISS-en, ahol a legénység megkezdte az előkészületeket Wilmore és Williams fogadására. Az űrhajósok hazaútja azonban még várat magára, hiszen a tervek szerint csak 2024 februárjában indulnak vissza a Földre a Crew Dragon kapszulával. Addig is a két bajba jutott űrhajós továbbra is részt vesz az ISS kutatásaiban és tudományos munkájában​.

A mentőakció jelentősége

Ez a mentőakció nemcsak a NASA és a SpaceX együttműködését, hanem az űrutazás biztonsági kihívásait is jól tükrözi. A Boeing Starliner programja az elmúlt években több technikai problémával szembesült, ami kétségeket vetett fel a jövőbeli alkalmazhatóságával kapcsolatban. Bár a NASA kijelentette, hogy nem mondanak le a Starliner használatáról, a Crew Dragon sikere rámutatott arra, hogy az űrutazás során minden eshetőségre fel kell készülni​.

Elon Musk cége bebizonyította, hogy nemcsak az űrszállításban, de a mentőakciókban is képes vezető szerepet betölteni. A jövőben a SpaceX továbbra is kulcsfontosságú szerepet játszhat az űrkutatásban, és a Crew Dragon technológiája megbízható alternatíva lehet a különböző űreszközök problémáinak megoldásában.

Mi várható a jövőben?

A Crew Dragon küldetés jelenlegi célja, hogy biztosítsa Wilmore és Williams biztonságos hazajutását a Földre 2024 februárjában. Addig azonban még számos kísérlet és vizsgálat vár a legénységre az ISS-en. A NASA és a SpaceX folyamatosan figyelemmel kíséri a helyzetet, hogy a Crew Dragon hazaútja során minden zökkenőmentesen történjen.

forrás: Space.com