
Hátborzongató hangot adott ki az azték halálsíp, még ma sem tudják pontosan mire használhatták
Olvass tovább...
A történelem egyik legnagyobb rejtélyére kínálnak megoldást.
A maják és az aztékok a történelem legrejtélyesebb népei közé tartoznak, akik lenyűgöző piramisokat és hatalmas kőépületeket emeltek a közép-amerikai dzsungelek mélyén. A spanyol konkvisztádorok tevékenységének "köszönhetően" évezredek múltán is számos kérdés övezi eredetüket, civilizációjuk csúcsidőszakát és eltűnésüket is - bár a régészet sok mindent feltárt, a maják származásával kapcsolatban a tudomány és a mítoszok határán mozgó elméletek is megfogalmazódtak.
Ebben a cikkben ezek közül mutatunk be egyet, amely a világ eltűnt kontinenseivel kapcsolatos feltételezésekre épül - meglepő és gondolatébresztő módon.
Olvass tovább...
A maja hagyományokban szerepel egy elveszett földrész neve: „Mu”, amely a legenda szerint a Csendes-óceánon létezett, mielőtt elmerült volna. Elsőre talán puszta mesének tűnik ez a történet, ám a modern műholdas térképezések és geológiai kutatások alapján felmerült a lehetősége annak, hogy valóban létezett egy kiterjedt szárazföld a mai Indonézia és Ausztrália között - ez volt Sundaland. Ez a hatalmas régió mintegy 14 000 évvel ezelőtt részben elmerült a tengerszint emelkedése miatt.
Egyes teóriák szerint a Sundaland területéről származó népek vándoroltak át Közép-Amerikába, majd az ő leszármazottaikból alakultak ki a maja és azték civilizációk. Az elméletet több furcsa tény is alátámasztja - például az, hogy kókuszpálmákat is találtak az amerikai kontinensen. Mivel a kókuszpálma eredetileg Indiából és Sundalandról származik, természetes úton nem juthatott át az óceánon, a jelenléte arra utalhat, hogy ősi hajósok vitték át az Újvilágba.
Olvass tovább...
Az elmélet szerint Sundaland népeinek utódai már jóval Kolumbusz előtt elérték Panama partjait, ami alapjaiban változtatná meg az amerikai kontinens benépesedéséről alkotott képet. a kókuszpálmák jelenléte az amerikai kontinensen pedig új fényt vethet az ókori tengeri utazások történetére, azt bizonyítva, hogy a hajózás művészete sokkal ősibb, mint azt eddig feltételeztük.
Érdekes kérdés az is, hogy vajon hogyan tudhattak a maják erről az elsüllyedt földrészről. A civilizációjuk fejlett csillagászati és navigációs ismeretei alapján valószínű, hogy ezek az emlékek az ősi elődeiktől öröklődtek tovább generációkon át, szóbeli hagyományokon és kifinomult megfigyeléseken keresztül.
A maják és aztékok eredetéről szóló teóriák továbbra is élénken foglalkoztatják a történészeket és a tudósokat - a mítoszok és a tudományos bizonyítékok együttes vizsgálata azt mutatja, hogy csak egy átfogó, árnyalt megközelítéssel érthetjük meg valóban a történelem mélyebb rétegeit.
A kutatók remélik, hogy ezek izgalmas és provokatív felfedezések nemcsak a múlt újrafelfedezését teszik lehetővé, hanem arra is ösztönöznek, hogy bátrabban kérdőjelezzük meg a korábbi történelmi modelleket.
VIdeó Sundalandról:
forrás: medium