A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
Több, mint 4000 éves a játék, de még ma is élvezhető.
A régészet világában időnként olyan felfedezésekre bukkanunk, amelyek hidat képeznek az évezredek között, bepillantást engedve az ókori emberek mindennapi életébe. Ilyen leletre bukkantak 1977-ben is, amikor olasz és iráni régészek a délkelet-iráni Shahr-i Sokhta temetőjében egy különleges tárgyat találtak a 731-es számmal jelölt sírban: egy több mint 4000 éves társasjátékot.
Olvass tovább...
A radiokarbonos vizsgálatok alapján a játék i.e. 2600–2400 közötti időszakból származik. Ami viszont mindenkit érdekelt, az nem derült ki, ugyanis a játékszabályokat nem temették el mellé, így a kutatóknak a lelet és más hasonló korú játékok alapján kellett rekonstruálniuk a játék menetét.
Az egyik ilyen játék, amit használtak a megfejtéshez, az az úgynevezett Ur királyi játéka, amelyet Mezopotámiában játszottak, szabályait pedig egy ékírásos agyagtábla őrizte meg. Irving Finkel, a British Museum kurátora fejtette meg ezeket a szabályokat, lehetővé téve, hogy újra játszható legyen ez az ősi játék.
Egy menet a játékban:
Olvass tovább...
A Shahr-i Sokhta-ban talált játék esetében a kutatók az Ur királyi játékának szabályai és más történelmi bizonyítékok alapján próbálták megfejteni a lehetséges játékmenetet. Úgy vélik, hogy a játék hasonló lehetett az Ur királyi játékához, de a különböző bábutípusok és akadályozó elemek miatt valószínűleg összetettebb és stratégiaibb volt. A játék célja az volt, hogy a játékos az összes, szám szerint tíz bábuját levegye a tábláról az ellenfél előtt. Az ellenfél bábuit támadással le is lehetett szedni, ekkor azoknak vissza kellett térniük a kezdőpontra.
A rekonstruált szabályokat 50 tapasztalt játékossal tesztelték, akik a Shahr-i Sokhtában talált játékot az Ur királyi játékával is összehasonlították. Bár nem biztos, hogy a szabályok teljesen pontosak, a játék izgalmas és játszható volt - több mint 4000 évvel a megalkotása után. A játék már online is elérhető, így bárki kipróbálhatja, hogyan szórakoztak az emberek több ezer évvel ezelőtt.
Ez pedig a most megfejtett játék: