A magyar nyelvről rendkívülit mondott az utolsó Habsburg trónörökös
Olvass tovább...
De miért voltak olyan furcsák a festményeken a mindenki fölött álló uralkodók?
Valószínűleg sokaknak feltűnt már, hogy az évszázadokkal ezelőtti festményeken bizony vannak elég különös ábrázolások, legyen szó akár állatokról, emberekről, harci cselekmények és nagy események megörökítéséről. A fényképezés előtt máshogy nemigen lehetett rögzíteni ezeket az utókor számára, és hát valljuk be, nem is minden művész volt éppenséggel született tehetség.
Az uralkodói udvarokban ugyanakkor kellett, hogy legyen festő, méghozzá olyan, aki a testi hibákat a lehető leginkább a háttérbe tudja szorítani, máskülönben könnyen előfordulhatott, hogy a fejével fizetett. Nos, a Habsburgok esetében ez a legnagyobb igyekezet ellenére sem sikerült. És ennek nagyon súlyos oka volt, aminek történelmi szempontból is fontos jelentősége lett.
Olvass tovább...
A belterjességről vagy vérfertőzésről ma már nagyon jól tudjuk, hogy milyen genetikai problémákat okoz, azok ugyanis folyamatosan halmozódtak, így egyre súlyosabb módon keserítették meg az utódok életét. A jelenség nem volt ismeretlen, már az egyiptomiaknál is komoly következményei voltak, csakúgy, mint a Habsburgok esetében, melynek spanyol ágának hanyatlását is ez okozta.
Az uralkodói házakba ugyanis csak a legbelsőbb körökből lehetett bekerülni, előbb-utóbb pedig mindenki mindenkivel rokoni kapcsolatba került. A Habsburgoknál ez olyan súlyos formát öltött, hogy az uralkodók és családjuk idővel már számos egészségügyi problémával küzdöttek, így tüdőbajjal, mentális gondokkal, epilepsziával, és olyan, mindenki által látható arcformával, ami még nevet is kapott. Ez volt az úgynevezett Habsburg-áll, ami később már az evést és a beszédet is megnehezítette az utódok számára – ha egyáltalán túlélték a gyermekkort.
Olvass tovább...
A modern technológiának köszönhetően kimutatták, hogy a belterjességi mutató II. Károlynál már jelentősebb volt, mintha egy testvérházasságból született volna gyermek, mint ahogy azt is, hogy a férfi ágnál tapasztalható nemzőképtelenség hátterében is ez állt. Ez örökösödési háborúhoz vezetett, a spanyol ág viszontagságai pedig komoly harcokat és hosszú távú viszályokat eredményezett.
II. Károlynál több száz évnyi vérfertőzés okozta, rendkívül komoly egészségügyi problémákat mutattak ki a boncolása után. Mindössze 39 évet élt, és halálával a spanyol ág is kihalt. A témáról részletes videót készített az Időutazó YouTube-csatorna: