promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Genetikailag módosított "szuperpónik" születtek Argentínában, a kutatók pedig nem állnának meg a lovaknál

Genetikailag módosított "szuperpónik" születtek Argentínában, a kutatók pedig nem állnának meg a lovaknál

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

A jövő itt van és sose lesz vége. 

Világszenzáció Argentínában

A modern tudományt bizonyára régóta éri az a vád, hogy megpróbál Istent játszani - ezzel párhuzamosan pedig a modern tudományt régóta nem érdekli, hogy ez a vád éri. A sci-fibe illő hírek egyre gyakoribbak napjainkban, a legaktuálisabb most Argentínából érkezett.

A génmódosított növények már régóta velünk vannak - tulajdonképpen a természetes nemesítés is egyfajta génmódosítás, csak az nem laborban, hanem a termőföldeken történik.

Most viszont nagyon úgy tűnik, hogy szintet lépett a tudományág, a Kheiron nevű biotechnológia cég dolgozóinak munkájának eredményeként ugyanis tavaly októberben és novemberben megszülettek a világ első olyan génmódosított pónilovai, aminek genetikai információját, genomját úgymond a tervezőasztalon rakták össze egy CRISPR/Cas9 nevű technológia segítségével - és természetesen ha már ilyen lehetőségük volt, akkor már igen jó "alapanyagot" választottak a kísérlethez, egy Polo Pureza nevű többszörös lovaspóló-bajnok kancáét.

A hír mostanában kezdett el terjedni az interneten, feltehetőleg a kutatók vártak egy pár hónapot a publikus bejelentéssel, amiből arra következtethetünk (és a videók is ezt tanúsítják), hogy az állatok jól vannak.

Nincs ebben semmi különös

A cég igazgatója szerint egyébként nem csináltak semmi természetellenest: megfogalmazása szerint csak olyan természetesen genetikai szekvenciákat alkalmaznak, amik is megjelennének, ők pusztán csak felgyorsítják ezt a folyamatot.

A megszületett lovaknak a csapat szerint számtalan pozitív tulajdonsága van, robbanékonyabbak, gyorsabban reagálnak, intenzívebb erőkifejtésre képesek - és a lényeg, hogy az így felgyorsított nemesítés jelentős mennyiségű pénzt is megtakarít, mivel a szerencse faktor teljesen kiiktatódik.

Mit hoz a jövő?

A biotechnológiai cégnek természetesen nem csak a génmódosított lovak a "projektjei": a cég tudományos igazgatója, Gabriel Vichera már bejelentette, hogy a hosszú távú céljaik között olyan génmódosított disznók létrehozása a cél, amiknek a szervei alkalmasak lehetnek emberi transzplantációra is.

Az ilyen híreket olvasva természetesen mindig elgondolkodunk, hogy vajon akadnak-e olyan államok, ahol esetleg emberekkel is folytatnak ilyen kísérleteket : vajon a jövő emberisége már tervezve lesz, egyfajta "biológiai elitként"? Esetleg készül már valahol valamilyen "szuperhadsereg" génmódosított emberekből? Ezt nem tudhatjuk, egyelőre be kell érnünk a génmódosított a lovakkal - hogy ennek a folyamatnak vajon mi lesz a vége, az még a jövő zenéje, de az biztos, hogy mint a cikk elején is említettük, az életünk egyre inkább kezd emlékeztetni egy sci-fi filmre.

Videón az állatok:

forrás: Reuters