Titokzatos kis kunyhó tartja lázban Veszprém vármegyét, az erdő mélyén rejtőzik nem messze a Balatontól
Olvass tovább...
A pécsújfalui kastély kőajtajának feltörése nagyon rossz ötlet volt.
Pécs Magyarország egyik legszebb és legkülönlegesebb városa. Nem véletlen: földrajzilag és történelmileg is igen különleges helyet foglal el az országban. Történelmi múltja miatt pedig több szakember számára is kifejezetten népszerű és érdekes kutatási területet szolgáltat. Bár a neve miatt sokan azt hiszik, Pécs és Pécsújfalu nincsen egymás közelében, több mint 500 kilométer választja el őket egymástól. A szlovákiai településen jelenleg is zajlik egy feltárás, ahol igen érdekes dolgokkal szembesültek a munkások.
Olvass tovább...
Egy pécsújfalui kastély került a figyelem középpontjába: egy 500 éves kastély rekonstrukciójába vágtak bele, melynek a kinézete a második világháború után változott meg. A Pécsújfalu nevet viselő település a Péchy családról kapta az elnevezést, amely ebben az időben nem volt szokatlan: nemes emberek után kaptak a települések elnevezést.
Pécsújfalu a mai Szlovákiában, Eperjes járásban található. A helység egyik fő nevezetessége egy várkastély, ahol egy család élt, akik hőbéresek voltak a reneszánsz korszakban. Ezt az épületet újítják fel és igyekeznek visszaadni a régi pompáját, erről Orosz Örs politikus tett közzé egy hosszabb írást a közösségi média oldalán.
Az építészeti stílusa igen vegyes: az ír és klasszikus reneszánsz stílusokat vegyítették, ez hozta létre a különleges látványvilágot, ami az épületet jellemzi. Éppen emiatt is különleges a Kárpát-medence máig fennmaradt épületei között. Stratégiai szempontból is különleges a vár: nem csak egy gazdag család otthona volt, de a hőnigi várat is védeniük kellett, ez a magyarázat a falakon megtalálható lőrésekre. Az épületre irányuló figyelem nem véletlen: kivételes a térségben.
A Péchy-kastélyt rekonstruálni kezdték, mivel az épületnek nem tett jót az idő múlása, de az vitathatatlan, hogy az enyészetnek nem lehetett átadni ezt a csodás épületet. A belső teret a második világháború alatt alakította át egy család, akik itt is éltek. A Ring-család két részre választotta a nappalit (amit ekkor még szalonként emlegettek), a falat pedig különleges, ellenálló réteggel fedték le. Ezeket az ajtókat nemrégen sikerült betörni, ám a szakemberek kellemetlen meglepetéssel szembesültek: a rajtuk lévő díszítmények egy része menthetetlenül károsult, de még így is látták, hogy mennyire különleges alkotásokról volt szó, amiket már lehetetlen helyreállítani.
Orosz Örs ezt így kommentálta:
„Sajnos a téglából rakott közfal néhány helyen enyhén be volt eresztve a boltívbe - főképp a függőlegesbe hajló szakaszokon - így ott a stukkó megsemmisült. Fent azonban a csillárkampó feletti rozetta épségben megmaradt. A jövőben egy ügyes kezű restaurátor feladata lesz ezek visszapótlása."
A rekonstruálás során egy eddig elzárt kandallót is elkezdtek felújítani. Az ajtók áttörését le is fényképezték: igyekeztek megtartani az eredeti állapotot, a falak áttörése után remekül látszik, hogy a korabeli díszítések felszínre kerülnek. A feltárás során igyekeztek megtartani az eredeti tokokat. A feltárást ezeken a képeken nézhetitek meg, ám ez nem a végleges állapot, az épület helyreállítása folytatódik:
Olvass tovább...
Forrás: divany.hu