Felfedte titkát a gigantikus hegy: magyar katonai támaszpont tűnt elő a semmiből
Olvass tovább...
A víz alól felhozott tárgyra a mai napig nem született magyarázat.
A legnagyobb felfedezések a legváratlanabb helyeken és a legváratlanabb időben történnek: így fedezték a világtörténelem két olyan részletét, mely a mai napig sok gondolkodnivalót ad a tudósoknak.
Stefano Morietti 1971 augusztus 16-án kedvelt hobbijának hódolt: Olaszország egy vidéki helyszínén, éppen búvárkodott, amikor a Calabriában elhelyezkedő Riace partjaitól 300 méterre valami hatalmas, különleges látvány tárult a szemei elé.
Olvass tovább...
72 millió lírát (ami manapság nagyjából 37 ezer eurónak felelne meg) fizettek az egyedülálló régészeti leletekért. A szobrok restaurálásával sok volt amunka: 38 évvel ezelőtt megtisztították a tenger fenekén rájuk rakódott vízi törmeléktől, növényektől, iszaptól és a belsejükből is kimosták az agyagmaradványokat.
Fogalmuk sincs az eredetükről, ahogyan az sem világos, hogy kiket ábrázolnak a bronzszobrok, valamint hogy hogyan és miért kerültek Calabriába. A szobrok nagyjából két méter magasak és egy régi, úgynevezett viasztechnikával készültek. Ilyenkor az alapmodell viaszból készül, ezt pedig egy újabb réteg gipsszel, vagy agyaggal borítják be. Ezután a viaszt kilvasztják a minta belsejéből, majd fémmel töltik fel, így nyeri el végleges formáját a műtárgy.
Különleges részleteket is felfedezhetünk a két szobron: az ajkai rézből, a fogai pedig ezüstből készültek. A és B szobornak nevezik őket, előzőnek igen finoman megmunkált arcszőrzete és frizurája van, míg a másodikra korinthoszi sisakot faragtak.
A feltételezések szerint Attikban, vagy Argolisban. A feltételezések szerint sportolók lehettek, akikről formázták, esetleg mitológiai szereplők, hősök, vagy valamiféle istenségek. A lelet azért páratlan, mivel a legtöbb bronzszobrot az idők folyamán beolvasztották, épségben maradását vélhetően annak köszönheti, hogy valamilyen módon a tenggerbe veszett.
A szobrokat ma is megtekinthetjük a calabriai Museo Nazionale della Magna Grecia-ban. 1972 óta a megtalálási helyük közelében maradtak, pedig az olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi ki szerette volna állítani azokat, mint Olaszország büszkeségeit a G8 csúcs idején, L'Aquilában, ám próbálkozásait nem koronázta siker.
Olvass tovább...
Forrás: Facebook / Toochee