Lebontotta a háza falát, egy több ezer éves ókori civilizációt talált mögötte
Olvass tovább...
Ilyen felfedezés még nem történt, több száz éves tárgyak bukkantak elő a jég alól.
A hihetetlenül hosszúnak tűnő történelem, ami az emberek mögött áll nagy mennyiségű felfedeznivalót tartogat a régészeknek, tudósoknak egyaránt. Most egy olyan különleges leletet mutatunk be a cikkünkben, amely a globális felmelegedés hatására bukkant elő és a múlt egy olyan szeletét tárja elénk, ráadásul nagyon részletesen, ami példa nélkülivé teszi ezt heyszínt.
A Scorluzzo-hegyen korábban katonák állomásoztak.
Az olasz Alpok egyik hegye közel 100 éve őrzi az első világháború egy darabját, amely szó szerint befagyott az időben. Mióta 1918. november 3-án az osztrák katonák elhagyták barlangi rejtekhelyüket a Scorluzzo-hegyen, egy gleccser elzárta a menedékhelyet. Ahogy a gleccser olvadt, a kutatók egy sor izgalmas leletet fedeztek fel az első világháborúval kapcsolatban.
Olvass tovább...
A barlangot már a történészek és a régészek is ismerték, de csak 2017-ben lehetett megközelíteni, köszönhetően annak, hogy a gleccser kellőképpen elolvadt. A most befejezett ásatás lehetővé tette a kutatók számára, hogy állatbőrből készült használati tárgyakat, élelmiszereket, tányérokat, dzsekiket, szalmamatracokat, sőt újságokat, képeslapokat is megtaláljanak. Ezek a tárgyak izgalmas felfedezést jelentenek az első világháború rajongóinak, és segítenek rávilágítani, milyen volt a hegyekben harcoló katonák élete..
A harcok mellett az időjárás is megviselte a katonákat.
Nem csak az ellenséggel, hanem a kedvezőtlen időjárási viszonyok ellen is harcolnia kellett annak a mintegy 20 osztrák katonának, akik a 3000 méter magasan fekvő barlangban laktak. A téli hőmérséklet -40 fokig is süllyedhetett, így valószínű, hogy több katona halt meg lavinában vagy hipotermiában, mint a tényleges harcokban.
Olvass tovább...
A Scorluzzo-hegy leletei a globális felmelegedés hatására előtűnő I. világháborús tárgyak és emberi maradványok révén különleges betekintést nyújtanak a magaslati hadviselés körülményeibe. Az olaszországi Stelvio Nemzeti Parkban található hegy csúcsán rejtőző, jéggel borított katonai bázist leleteit a gyorsuló jégolvadás hozta felszínre, amely lehetővé tette a régészek számára a évtizedek óta zárt barlang feltárását.
A Scorluzzo-hegy barlangjában talált leletek különösen értékesek, mivel az osztrák-magyar csapatok által használt tárgyak nagy része hiánytalan állapotban maradt meg. A katonák élet nyomai, például élelmiszer-konzervdobozok, fém evőeszközök, lámpák, illetve ruházati cikkek, amelyek az extrém hideg környezet miatt konzerválódtak, egy igazi időutazásra hívták a tudósokat. Az egyik legérdekesebb aspektus a katonák életkörülményei:
A „Fehér Háború” során a havas, fagypont alatti környezet legalább olyan veszélyt jelentett, mint az ellenséges tüzérség. A kemény téli hónapokban a hőmérséklet -40 Celsius-fokig is lecsökkent, és a harcok gyakran lavinák és hóviharok között zajlottak, ami rendkívül nagy fizikai és pszichológiai terhet tett az amúgy is igénybevett és megfáradt katonákra.
Az 1915 és 1918 között itt állomásozó katonák bunkereiben talált leletek közé tartoznak az élelmiszermaradványok, tollal írt levelek és katonai eszközök. Az „időkapszulák” segítenek jobban megérteni a korszak hadviselési nehézségeit és a katonák által elviselt megpróbáltatásokat. A gleccser által megőrzött relikviák és egyenruhák a helyi múzeumok számára is nagy jelentőséggel bírnak: a közeljövőben egy új kiállítás nyílik majd a bormioi múzeumban, ahol ezeket a tárgyakat állítják majd a középpontba.
A Scorluzzo-hegyi leletek tanulmányozása egyúttal a klímaváltozás történeti és kulturális hatásainak figyelembevételére is rámutat. A gleccserek gyors visszahúzódása nemcsak emlékeinket hozza felszínre, hanem újraírja az Alpok környezetének állapotát is, amely hatással van az élővilágra. Az elmúlt évtizedekben például az olasz Forni gleccser mintegy 800 métert zsugorodott és számos állatfaj, különösen a hegyi kecskék, egyre nehezebben találják meg táplálékukat a változó környezet miatt. A Scorluzzo-hegy leletei így egyszerre emlékeztetnek a múlt harcaira és figyelmeztetnek a jövő kihívásaira is.
A hegy kifejezetten kedvelt a túrázók körében is, számtalan felvételt készítettek már róla:
Forrás: Did You Know Facebook oldal