Gigantikus halszörny akadt horogra Nógrádban, a horgászok is döbbenten figyelték a méretes példányt
Olvass tovább...
Korábban még sohasem fedeztek fel ilyen jó állapotban megmaradt példányt.
Orosz tudósok jelentették be, hogy a világon először most sikerült tudósok egy csoportjának előásnia egy fiatal kardfogú tigris mumifikálódott tetemét a szibériai örökfagy birodalmából. A felfedezés különösen szenzációs, tekintve, hogy az állat több mint 35.000 éves, azonban a folyamatos fagypont alatti hőmérsékletnek köszönhetően kivételesen jó állapotban maradt fent: a szőrzete, feje, a törzse és a végtagjai is teljesen sértetlen állapotban kerültek elő.
Olvass tovább...
A faj (latinul Homotherium latidens) egy kifejlett példánya 2020-ban került elő, a mostani azonban jobb állapotban őrződött meg, és ez az első kölyök-példány. A képeket IDE kattintva lehet megtekinteni.
Az Orosz Tudományos Akadémia kutatói a felfedezésről készített tanulmányukban úgy fogalmaztak, hogy "a paleontológia történetében először sikerült tanulmányozni egy kihalt emlős megjelenését, amelynek nincs megfelelője a mai faunában",
Olvass tovább...
A vizsgálatok alapján a most felfedezett fiatal példány mindössze három hetes korában volt, amikor elpusztult, és fiatal kora miatt még nem fejlődtek ki a fajtára jellemző különösen hosszú felső szemfogai, amik ezt a kihalt állatfajtát híressé tették.
A felfedezés azért is különösen jelentős, mivel a tudósok már régóta igyekeznek rekonstruálni a kardfogú tigrisek egykori megjelenését, és állításuk szerint ez a most felfedezett példány felbecsülhetetlen értékű információval szolgálhat a kihalt fajta jobb megértéséhez.
A kutatók azt is megjegyezték, hogy a kölyök jelentős különbségeket mutat egy hasonló korú mai oroszlánkölyökhöz képest. A kardfogú tigrisnek „szokatlan” alakú orra, nagy szájnyílása, kicsi fülei, megnyúlt mellső végtagjai, vastag, erős nyakrésze és sötét szőrzete volt, amik a hideg éghajlathoz való alkalmazkodás tipikus jellegei.
Videó a felfedezésről:
forrás: iFLScience