promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kétmilliárd embert érintenek ezek a potenciális megbetegedések, heti néhány perccel tízéveket is nyerhetünk

Kétmilliárd embert érintenek ezek a potenciális megbetegedések, heti néhány perccel tízéveket is nyerhetünk

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc

Aggasztó számadatok: egyszerű lenne elkerülni, akár 10-20 évvel is tovább élhetnél.

Az új adatok azt mutatják, hogy világszerte a felnőttek közel egyharmada (31%), körülbelül 1,8 milliárd ember nem érte el a javasolt fizikai aktivitási szintet 2022-ben. Az eredmények arra utalnak, hogy a felnőttek körében a fizikai inaktivitás aggasztó tendenciája ütötte fel a fejét, ami kb. 5 százalékponttal 2010 és 2022 között. 

Ha a tendencia folytatódik, az inaktivitás szintje az előrejelzések szerint 2030-ra tovább emelkedik, 35%-ra és a világ jelenleg nem megfelelően halad a globális cél felé, hogy 2030-ra csökkentse a fizikai inaktivitást. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) azt javasolja, hogy a felnőttek hetente 150 perc közepes intenzitású, vagy 75 perc erőteljes intenzitású fizikai tevékenységet végezzenek. A fizikai inaktivitás hatalmas kockázatot jelent a szív- és érrendszeri betegségek, például a szívinfarktus és a szélütés, a 2-es típusú cukorbetegség, a demencia és a rákos megbetegedések, például a mell- és vastagbélrák kialakulására.

A tanulmányt a WHO kutatói akadémiai kollégáikkal együtt végezték, és a The Lancet Global Health folyóiratban publikálták.

,,Ezek az új eredmények rávilágítanak arra, hogy vészesen csökken a lehetőség a rák és a szívbetegségek csökkentésére, valamint a mentális egészség és a jó közérzet javítására a fokozott fizikai aktivitás révén" - mondta Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója. "Meg kell újítanunk elkötelezettségünket a fizikai aktivitás növelése és a tényleges cselekvés előtérbe helyezése mellett, beleértve a megerősített politikai közbenjárást és a megnövelt finanszírozást, hogy megfordítsuk ezt az aggasztó tendenciát."

Meglepő, hogy melyik országokban jelenti a legnagyobb problémát a mozgásszegény életmód.

A fizikai inaktivitás magas jövedelmű ázsiai csendes-óceáni régióban (48%) és Dél-Ázsiában (45%) volt a leginkább megfigyelhető, míg más régiókban az inaktivitás szintje a magas jövedelmű nyugati országokban 28% körüli, míg Óceániában 14% körüli az eredmény. .

További aggodalomra ad okot, hogy erős különbségek vannak a nem és az életkor tekintetében is. A fizikai inaktivitás továbbra is gyakoribb a nők körében világszerte, mint a férfiaknál, az inaktivitás aránya 34%, szemben a 29%-kal. Egyes országokban ez a különbség eléri a 20 százalékpontot is. Ezenkívül a 60 év felettiek kevésbé aktívak, mint a többi felnőtt, ami kiemeli az idősebb felnőttek fizikai aktivitásának előmozdításának fontosságát.

„A fizikai inaktivitás csendes fenyegetést jelent a globális egészségre, jelentősen hozzájárulva a krónikus betegségekhez” – mondta Dr. Rüdiger Krech, a WHO egészségfejlesztési igazgatója. „Innovatív módszereket kell találnunk arra, hogy aktivitásra motiváljuk az embereket, figyelembe véve az olyan tényezőket, mint az életkor, a környezet és a kulturális háttér. Azáltal, hogy a testmozgást mindenki számára elérhetővé, megfizethetővé és élvezetessé tesszük, jelentősen csökkenthetjük a nem fertőző betegségek kockázatát, ezáltal pedig egészségesebb és produktívabb népességet teremthetünk.”

Az aggasztó eredmények ellenére néhány országban a javulás jelei mutatkoznak. A tanulmány kimutatta, hogy a világ országainak csaknem fele mutatott végre némi javulást az elmúlt évtizedben, és 22 ország esetében valószínűsíthető, hogy 2030-ra sikerül 15%-kal csökkenti az inaktivitást, ha a tendencia azonos ütemben folytatódik.

Az életmódváltás szükségessége globális társadalmi probléma.

Ezen megállapítások fényében a WHO felszólítja az országokat, hogy erősítsék meg szakpolitikai közbenjárásukat a fizikai aktivitás előmozdítása és lehetővé tétele érdekében az alulról építkező közösségi sportokkal, ingyenes egyéni lehetőségekkel, valamint az aktív pihenés és közlekedés (séta, kerékpározás és tömegközlekedés) révén, egyéb intézkedések mellett.

„A testmozgás népszerűsítése túlmutat az egyéni életmód-választás előmozdításán – ehhez az egész társadalomra kiterjedő megközelítésre van szükség, és olyan környezetek kialakítására lesz szükség, amelyek megkönnyítik és biztonságosabbá teszik mindenki számára az aktívabb tevékenységeket, hogy minél többen élvezhessék a rendszeres testmozgás számos egészségügyi előnyét. ” – mondta Dr. Fiona Bull, a WHO fizikai aktivitásért felelős osztályának vezetője. 

A cél egyértelmű: A kormányzati és nem kormányzati érdekelt felek közötti partnerségeken alapuló kollektív erőfeszítésekre, valamint az innovatív megközelítésekbe történő fokozott befektetésekre lesz szükség a legkevésbé aktív emberek elérése és a fizikai aktivitást elősegítő és javító intézkedésekhez való hozzáférés terén mutatkozó egyenlőtlenségek csökkentése érdekében.

Forrás: WHO