promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Mark Zuckerberg elképesztő magyar hagyományt visz tovább

Mark Zuckerberg elképesztő magyar hagyományt visz tovább

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Mi köze lehet a Szilícium-völgy egyik legismertebb alakjának egy évszázados magyar hagyományhoz? Elsőre talán semmi – aztán jön egy döntés, egy utazás, és egy történet, ami új megvilágításba helyez mindent.​

Nem minden nap fordul elő, hogy a világ egyik legismertebb techmogulja, a Facebook alapítója olyasvalami iránt lelkesedik, ami elsőre távolinak tűnik a digitális világtól. Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója egy nap úgy döntött, hogy kutyát választ magának. Nem hollywoodi trendet követett, nem „divatkutyát” fogadott örökbe: inkább egy különleges, szinte ismeretlen fajtát a nemzetközi színtérről.

A választása a pulira esett – egy temperamentumos, jellegzetes megjelenésű kutyára, amelynek eredetéről kevesen sejtik, hogy szorosan kapcsolódik Magyarország évszázados hagyományaihoz.

Mark Zuckerberg nem érte be annyival, hogy birtokolja ezt a fajtát. Elutazott Európa szívébe, hogy személyesen ismerkedjen meg kutyája származási helyével – Magyarországra, a puli hazájába érkezett.

A gesztus túlmutatott egyszerű kutyaválasztáson – egy világsztár figyelt fel hazánk hagyományára, amit itthon sokan már észre sem vesznek.

Látogatása valóban megtörtént, nemcsak a sajtó fújta fel

A Facebook és Instagram alapítója ellátogatott egy neves tenyésztőhöz, ahol szorosabb kapcsolatba kerülhetett a fajta történetével és jövőjével. Ezzel a lépésével a puli pár pillanatra a nemzetközi figyelem középpontjába került.

Azonban – ahogy Brauswetter Viktor, a Hungária Puli Klub tenyésztési vezetője hangsúlyozza – a valódi népszerűsítést nem várhatjuk kívülről. Az egyszeri felhajtás nem elég. A fajta fennmaradásáért, hírnevének erősítéséért nekünk, magyar embereknek és szervezeteknek kell dolgoznunk, folyamatosan, következetesen.

Mark Zuckerberg azért jött, hogy lássa, honnan ered a kutyája – és nem véletlenül tette ezt. Megérezte, amit sokan nem látnak: a puli látványos és ideális társasági kutya a mai világban. Mélyen kötődik gazdájához, érzelmeket vált ki környezetéből, és természetes módon kerül a figyelem középpontjába. Beast nevű kutyájának tiszteletére azóta is külön Facebook-oldalt működtetnek, ahol több mint kétmillió követővel gazdagodhatott a mit sem sejtő, kedves négylábú.

Több mint kutya – a puli, amit nem adunk ki a kezünkből

Bár Magyarországon évente körülbelül 200-300 törzskönyvezett puli születik, ez nem elegendő egy ősi magyar fajta fennmaradásához.

A kutyatenyésztés egyik legnagyobb kihívása abból ered, hogy megőrizzük a fajta egyediségét olyformán, hogy a nemzetközi érdeklődés felé is nyisson az adott ország. Ma különösen a skandináv országok – Finnország, Svédország, Dánia – mutatnak nagy aktivitást: több puli születik náluk, habár egyre inkább beleszólnának a tenyésztési irányelvekbe is.

A magyar szakemberek nyitottak a párbeszédre, de a fajta jövőjét nem kívánják kiadni a kezükből – hiszen, mint állították: “Habár minden értelmes ötletre nyitottak vagyunk, a pulikkal kapcsolatos koncepció meghatározását mi nem szeretnénk kiadni a kezünkből. Hiszen bárki bármit mond, a puli egy magyar fajta, és az is marad a későbbiekben is.”

Túl hűséges a szolgálathoz – miért nem lett a puliból rendőrkutya?

A puli múltja pedig legalább annyira érdekes, mint jelene. A két világháború között léteztek úgynevezett rendőr- vagy csendőrpulik – nagytestű, munkára tenyésztett egyedek. Ezek a kutyák akár 50 cm marmagasságot is elértek és valóban alkalmasak voltak szolgálati feladatokra. Három méretosztály létezett: törpe, közép és nagy termetű. Egy időben még állami törekvés is volt arra vonatkozóan, hogy a nagy pulikból rendőrkutyákat képezzenek. Azonban a német juhászkutyák elterjedése végül háttérbe szorította ezt az irányt.

A puli egyébként nem alkalmas több gazdás szolgálati munkára – nagyon erősen kötődik az emberhez, és nehezen viseli, ha gazdát kell váltania, ami hátrányt jelent a rendvédelmi feladatoknál.

Ez az oka annak, hogy a rendvédelmi feladatokból kiszorult, akárcsak a dobermann vagy a rottweiler. A mai puli már jóval kisebb termetű, jellemzően 42–45 cm magasságig nőnek, a régi, nagytestű változat pedig gyakorlatilag teljesen eltűnt a fajtából.

A puli egy örök társ, illetve egy élő emlékeztető arra, hogy múltunk akkor marad életben, ha törődünk vele. És ha Mark Zuckerberg képes meglátni ebben az értéket – talán nekünk sem, magyaroknak sem szabad elfelejtenünk.

Ebben a videóban Mark Zuckerberg futási rutinjából láthatjuk Beastet is, a szeretnivaló kutyát, akinek fehér, fonatokra emlékeztető bundája első pillantásra mosolyt csal az ember arcára: