
Kínában így hívják Magyarországot, ettől kigúvadnak a szemeid azonnal
Olvass tovább...
Hirohito japán császárt rendkívüli vonzalom fűzte egy magyar dologhoz, meg volt rá az oka.
Hirohito császár neve Magyarországon is nagyon sokaknak ismerősként csenghet, ha máshonnan nem is, amerikai filmekből biztosan. Ő az egyik legíhresebb japán császár, a második világháború alatt volt a szigetország uralkodója, hozzá kapcsolódik a háború és a béke kérdése is. Felelősségét is vizsgálták korábban mind a háború kirobbanásának, mind a megadás kérdésében is. Felelőssége a mai napig vitatott.
Nagyon sokáig uralkodott Japánban, több mint 60 évig ült a trónon, hiszen egészen 1926-tól 1989-ig volt Japán császára.
Hirohito amúgy 1901-ben született. Később fia követte a trónon, egy nagyon mozgalmas időszakban uralkodott, és így uralkodásának több korszaka is van, a második világháború után meghozta a nagy döntést, és lemondott isteni státuszáról. Nem volt többé politikai hatalma, csupán szimbolikus szerepet vállalt, ám így is a világháború utáni gazdasági csoda, a megújulás jelképévé vált.
Olvass tovább...
Kevesen tudják azonban róla azt, hogy tengerbiológus volt, és nagy érdeklődést tanúsított az akvarisztika iránt is. Imádta a tengeri élőlényeket, és előszeretettel foglalkozott is a megismerésükkel. Több évtized alatt mintegy 14 tudományos cikket publikált tengeri állatok (különösen medúzák és egyéb gerinctelenek) tanulmányozásáról. Számos mintát gyűjtött, saját laboratóriumában dolgozott, és aktívan támogatta a japán tengeri kutatásokat.
És itt jön be a magyar szál, hiszen - mint arról többek között az Index is beszámolt - Hirohito kedvenc meséje egy magyar mese volt, méghozzá nem is akármelyik. A Vízipók-Csodapók volt a kedvenc animációs filmje az uralkodónak. Ez elképesztő elismerés Magyarország számára.
Íme 10 híres magyar találmány, amelyekről lehet, hogy sosem tudtad, hogy mennyire Magyarországhoz kötődnek:
Olvass tovább...