promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Először rögzítették, hogy egy állat megtanulta egy másik állat nyelvét

Először rögzítették, hogy egy állat megtanulta egy másik állat nyelvét

Borítókép:  Profimedia
Színes
Kategória fejléc

Most a kutatók egyértelmű bizonyítékot találtak a jelenségre.

Kylie-t, a Skóciában élő vadon élő delfint 2022-ben látták, amint a "nyelvükön" beszélgetett a befogadott disznódelfin családjával, ami a fajok közötti kommunikáció figyelemre méltó világújdonsága.

Miután 14 évig távol volt a fajától (a közönséges delfin, Delphinus delphis), Kylie annyi időt töltött disznódelfinek között, hogy még a hangját is úgy kezdte el használni, mint ők.

A Kylie és disznódelfin társai közötti fajközi kommunikációról a "Elnézést, hogy mondta? A kikötői disznódelfinekkel interakcióban lévő vadon élő magányos közönséges delfin akusztikus viselkedése" (I beg your pardon? Acoustic behaviour of a wild solitary common dolphin who interacts with harbour porpoises) címmel írtak tanulmányt. Ebben a kutatók a skóciai Firth of Clyde partjainál található vizekben élő Kylie, a vadon élő közönséges delfin különös esetét tárgyalják.

Kylie ismeretsége az ott élő disznódelfinekkel arra késztette a kutatókat, hogy felülvizsgálják a 2016-ban és 2017-ben hidrofonnal készített felvételeket, és tanulmányozzák akusztikus viselkedését. Össze akarták hasonlítani azokat a hangokat, amelyeket akkor adott ki, amikor egyedül úszott, azokkal, amelyeket akkor használt, amikor a disznódelfinekkel töltött időt.

A disznódelfinek keskeny sávú, magas frekvenciájú kattintásokkal kommunikálnak, amelyeket a kattogó cetfélékkel foglalkozók NBHF-kattintásként ismernek. A közönséges delfinek viszont szeretnek fütyörészve úszni, amit a disznódelfinek soha nem adnak ki.

A felvételek áttekintése után a kutatók rájöttek, hogy Kylie "egyértelműen disznódelfinként azonosítható" - mondta a National Geographic riportjának társszerzője, David Nairn, aki a térségben élő disznódelfineket tanulmányozza. Kylie nemcsak nem fütyült úgy, mint más delfinek, de még akkor is hallható volt, amikor egyedül volt, hogy olyan hangokat használt, amelyek hasonlítottak a disznódelfinekhez társított NBHF-kattintásokra.

Továbbá a Kylie és a disznódelfinek közötti kommunikációnak volt egy beszélgetésre utaló ritmusa, bár az sajnos nem világos, hogy pontosan mennyi információ jelenik meg ezekben a beszélgetésekben.

Hogy Kylie-t miért választották el kezdetben a saját csoportjától, nem tudni, de a betegség, a sérülés és a kedvezőtlen időjárás mind összefüggésbe hozható az elszigetelt cetfélékkel. Úgy tűnik, hogy a közös delfinpajtások helyett a helyi disznódelfinekkel kereste a kapcsolatot, így az eredeti faja hangadási jellegzetességei kikoptak belőle.

Nem ez az első példa a cetfélék körében megfigyelt hangtanulásra, hiszen fogságban tartott gyilkos bálnákról is kiderült, hogy felveszik a palackorrú delfinek hanglejtését, amikor a két faj egy környezetbe kerül.

A vadon élő állatok is bizonyították már a gócok befogadó képességét, hiszen palackorrú delfineket láttak már örökbefogadott pilótabálna-borjakkal, és egy narvált is láttak egy belugákból álló góc között.

A delfinek egyébként sok dologra használják a kommunikációt, mint ahogy például az alábbi videóból kiderül:

forrás: Bioacoustics