A világ legősibb városa 11.000 éve lakott, a civilizáció hajnalába repít minket ez a kőből épült, varázslatos időgép
Olvass tovább...
A férfi véletlenül bukkant rá a föld alatti városra, amikor a csirkéit üldözte.
A gyanútlan lakos Közép-Anatólia területén épp a házát újította fel hatvan évvel ezelőtt, amikor csirkéi beszöktek a pincéjében lévő lyukba, és így tárult fel egy elhagyatott föld alatti város, ami egykoron csaknem húszezer ember otthonát szolgálta.
Olvass tovább...
A ma már Derinkuyu néven ismert helyre 1963-ban bukkant a török férfi, aki szökött baromfijait kergetve döntötte le a pincefalat, ami egy sötét alagútba vezetett. Több, mint 280 méterrel Kappadókia régiója alatt feltárul a világ legnagyobb föld alatt városa, amely a becslések szerint rengeteg kisebb, különálló föld alatti városhoz kapcsolódik. Számuk meghaladja a kétszázat is.
A város bejáratai több mint 600 házhoz csatlakoznak a mai Kappadókiában, a kutatók több szinten találtak alagutakat, amelyekben a hipotézisek szerint lakóházak, raktárak, istállók, iskolák, pincészetek és még egy kápolna is található.
Olvass tovább...
A várost szellőztetőrendszerrel is ellátták, ez biztosította a friss levegőt. A hely építésének pontos ideje nem ismert, de már Krisztus előtt 370-ből származó írások tanúskodnak meglétéről. A régészek szerint elsődleges célja a tárolás lehetett, de később funkciója megváltozott, és menedékként szolgált a lakosoknak – épp az idegenek távoltartása miatt lehetnek keskenyek és alacsonyak a járatok.
A szinteket összekötő ajtókat mintegy féltonnás, csak belülről mozgatható sziklák zárták el, amelyeken kis lyukak voltak. Ezzel is segítve magukon, hogy ha támadás érné őket. Ugyanis ezeken a kis lyukakon keresztül kilőhették a lándzsáikat, így védve a bent ragadt lakosokat, akik a feljegyzések szerint hettiták lehettek.
Az archeológusok álláspontja szerint ez a bronzkori anatóliai nép áshatta az első néhány szintet a sziklákban, amikor megtámadták őket a frígek Krisztus előtt 1200 körül. Ahogyan az index beszámolójában is olvashatjuk: a város a 7. században már 20 ezer lakossal büszkélkedhetett, de 1923-ban elhagyták a kappadókiai görögök, akik vereséget szenvedtek a görög–török háborúban, és Görögországba menekültek. Ma már bárki megnézheti az ősi várost, ami 1985-ben felkerült az UNESCO világörökségi listájára is.
Olvass tovább...