A maják sok extrém rituáléja közül talán a napfogyatkozást övező volt a legdurvább, örülhetett, aki túlélte
Olvass tovább...
Nem tartott sokáig a dicsőséges időszak, amit a mindent elsöprő bukás követett.
Az ősi maja civilizációt sokan tévesen birodalomként emlegetik, holott valójában számos kisebb államból állt, melyeket ugyan a közös kultúra bizonyos szintig egyesített, a különböző uralkodók azonban csak a saját törvényeiket tűrték meg, ami rengeteg konfliktushoz vezetett.
Ez a hullámzó hatalmi rendszer egészen az időszámításunk utáni hatodik századig képes volt működtetni a civilizációt, ám akkoriban, gyakorlatilag a semmiből felbukkant egy csoport, amely meghódította a maják leghatalmasabb városait, és megalakították a Kígyófej-dinasztiát, ami korábban soha nem látott módon fogta össze a majákat.
Olvass tovább...
Ezt követően Kalakmul romjait is megtalálták, az ősi városról pedig kiderült, hogy a rejtélyes dinasztia legfontosabb székhelye volt, és csaknem 50 ezer alattvalónak adott otthont. Bár a város kapcsán számos kérdésre továbbra sem tudják a választ, az az elhelyezkedése miatt biztos, hogy Tikal városállam közelében és elnyomásában alakult ki, amely uralta és rettegésben tartotta a régió többi csoportját.
Olvass tovább...
A „kígyókirály” ezért sereget vezetett Tikalba, megölve az állam uralkodóját, majd átvette a hatalmat a teljes térségben. Nagyjából negyven évvel ezután Palenque városát is elfoglalták, végül időlegesen megszilárdították a hatalmukat, óriási területeket fennhatóságuk alá vonva.