promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Agresszív és halálos rovarok támadnak emberekre Magyarországon, csípnek és harapnak, kegyetlen szenvedést okoznak

Agresszív és halálos rovarok támadnak emberekre Magyarországon, csípnek és harapnak, kegyetlen szenvedést okoznak

Borítókép:  Unsplash / illusztráció
Helyi Hírek
Kategória fejléc

Több tízezer példányuk nevelkedhet egyetlen fészekben, életveszélyes a marásuk.

Az európai lódarázs az egyik legrettegettebb rovar Magyarországon, és nem is véletlenül kelt félelmet az emberekben, hiszen akár 3,5 centire is megnőhet, ráadásul rendkívül agresszívvá válhat, ha fenyegetve érzi a territóriumát.

Boros Tibor méh- és darázsbefogó a Blikknek elmondta, hogy egyetlen fészekben akár húszezer példányuk is kifejlődhet, és még ősszel is kirepült egy generációjuk, melynek az időjárás is kedvezett, így rengeteg élelmet tudtak magukhoz venni, ami miatt hatalmasra nőttek.

Mint mondta, egy felújítás alatt álló házhoz hívták ki, miszerint óriási lódarazsak támadtak a munkásokra. A tetőtérben találták meg a fészket, de már a kertet is teljesen ellepték a dühödt rovarok, amik egyből támadásba lendültek, jóval agresszívabb módon, mint ahogy arra a szakember számított.

„Találkoztam már néhány ilyen méretű példánnyal, de nem ilyen sokkal és nem szeptemberben, a szezon végén. Ezek az ijesztő méret mellett lényegesen vadabbak a társaiknál, komolyabb sérülést okoznak az embernek is. Egyszerre szúrnak a fullánkjukkal, a mérgük is erősebb, valamint a rágószervükkel képesek beleharapni az ember bőrébe”

– fogalmazott.

Boros szerint akár még patkányokat és egyéb rágcsálókat is képesek megölni, arról nem is beszélve, hogy nagyon fájdalmas sebeket képesek ejteni, emellett pedig közvetlen életveszélyt is jelenthetnek az allergiásokra.

„Ez még nekem is komoly szenvedést okozott, képzelheti, hogy ha valakinek a szervezete nincs ehhez hozzászokva. Akár kórházba is kerülhet, ha pedig allergiás a méregre, az élete is rámehet”

– fogalmazott a szakember.

Mint hozzátette, a klímaváltozás is hatást gyakorol ezen fajok szaporodására. Míg korábban a lódarazsak csak május környékén kezdtek kikelni, manapságban már januárban is megfigyelhető, hogy megjelennek az első példányok a fészkekben.

A melegebb időszakok elhúzódása miatt szeptemberben is aktívan építik fészkeiket. Boros Tibor szerint a fullánkos rovarok szezonja egyre hosszabb, és egyre nagyobb számban jelennek meg, ami önmagában is komoly problémát jelent. A szakember fokozott óvatosságra szólítja fel azokat, akik lódarazsakkal találkoznak, és úgy véli, hogy a támadások gyakoribbá válhatnak, ha a populáció az időjárás hatására tovább növekszik.