promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Páratlan magyar történelmi örökség mehet tönkre, menthetetlen a helyzet

Páratlan magyar történelmi örökség mehet tönkre, menthetetlen a helyzet

Borítókép:  Profimedia
Helyi Hírek
Kategória fejléc
Promotions

Óriási erőket mozgósítottak, de úgy tűnik, hiába. 

Egy 300 éves törökmogyorófa búcsúzik Romhánytól – Rákóczi öröksége és a természet

Romhány lakói szomorúan készülnek búcsút mondani egy 300 éves, ikonikus törökmogyorófának, amely a helyi történelmi és természeti örökség része. Vezér Attila polgármester szerint az utóbbi években a fa egyre rosszabb állapotba került, életjelei gyengültek, különösen a 2022-es aszályt követően. Az idén a fa már nem hozott élő hajtásokat, ami azt jelzi, hogy a természetes öregedés és az éghajlati viszonyok együttesen hozzájárultak a fa hanyatlásához. Az Ipolyerdő Zrt. szakemberei vizsgálták meg a fát, de sajnos nem találtak olyan megoldást, amellyel életben lehetett volna tartani.

II. Rákóczi Ferenc és a kuruc szabadságharc öröksége

A legendák szerint a fa nem csupán egy közönséges növény, hanem történelmi emlékként is szolgál. A helyi hagyomány úgy tartja, hogy maga II. Rákóczi Ferenc ültette a törökmogyorófát. Rákóczi vezérlő fejedelem 1703-ban indította el a kuruc szabadságharcot a Habsburg-uralom ellen. E harc egyik fontos csatája 1710. január 22-én zajlott Romhány közelében, amikor a kurucok és a császári seregek összecsaptak.

Az egyik monda szerint Rákóczi erről a törökmogyorófáról irányította a romhányi csatát, bár történelmileg ennek a valószínűsége csekély. Azonban egy másik legenda szerint a rodostói száműzetésében Rákóczit meglátogatta egy hűséges katonája, aki haza akart térni. A fejedelem állítólag egy törökmogyoró-cserjét adott neki, hogy ültessen el Romhány síkján a csata emlékére. E mondák erősítik a fa történelmi jelentőségét, és megmagyarázzák, miért vált szimbólummá a helyiek számára.

A természet és az örökség összefonódása

Az évek során a fa Romhány egyik legkedveltebb kirándulóhelyévé vált. Az Országos Kéktúra útvonalától mindössze 600 méterre található törökmogyorófa nemcsak a helyiek, hanem a turisták számára is kedvelt pihenőhely volt. A fa alatt megpihenve gyönyörű kilátás nyílik a Lókos-patak völgyére, és a nyári forróságban kellemes árnyékot biztosított.

A polgármester elmondta, hogy bár a fa életének végét közeledni látják, a kivágása nem került szóba. Ehelyett a cél az, hogy a fát és annak környezetét a lehető legtovább megőrizzék. Emellett találtak egy fiatal sarjat is a fa közelében, amely valószínűleg a híres törökmogyoró genetikai utódja. Ez a fiatal hajtás életképesnek tűnik, és reményt ad arra, hogy a fa öröksége tovább élhet.

Az elmúlás és az újjászületés szimbóluma

A 300 éves törökmogyorófa pusztulása nemcsak a természet rendjére emlékeztet bennünket, hanem arra is, hogy a történelmi emlékek megőrzése és ápolása generációkon átívelő feladat. Bár a fa már nem él sokáig, a romhányiak reményei szerint a fiatal sarj és az élő legenda tovább viszi a Rákóczi-szabadságharc emlékét. A fa, amely talán egykor Rákóczi jelenlétét őrizte, most a helyiek szívében él tovább, emlékeztetve őket arra, hogy a múlt öröksége és a természet közötti kapcsolat megbonthatatlan.

A romhányi törökmogyorófa tehát több mint egy növény; egy ikonikus emlékmű, amely összeköti a helyieket a magyar történelem egyik legfontosabb korszakával, II. Rákóczi Ferenc szabadságharcával. Ahogy a fa élete véget ér, úgy kezdődik el a történetének új fejezete, amely tovább él a természetben és a közösség emlékezetében.

forrás: telex