promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rejtélyes, hatalmas struktúrát találták a nagy piramis alatt, japán kutatók földradarral találták meg

Rejtélyes, hatalmas struktúrát találták a nagy piramis alatt, japán kutatók földradarral találták meg

Borítókép:  Profimedia
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

Az eset jelentős nemzetközi érdeklődést váltott ki, az úgynevezett nyugati temető alatt találták.

Titokzatos földalatti anomália a gízai piramisok közelében – világszerte óriási érdeklődést váltott ki

A gízai piramisok régóta az egyiptomi civilizáció egyik legnagyobb rejtélyének számítanak, hiszen rengeteg történelmi emlék és felfedezetlen struktúra található a környezetükben. A legújabb felfedezés azonban minden eddiginél izgalmasabb: egy titokzatos földalatti struktúrára bukkantak a gízai Nyugati temető területén, amely világszerte nagy érdeklődést váltott ki a régészek és az archeológia iránt érdeklődők körében.

A kutatás során japán és egyiptomi tudósok – köztük a Higashi Nippon Nemzetközi Egyetem, a Tohoku Egyetem és az egyiptomi Helwanban található Nemzeti Asztrofizikai Kutatóintézet – együttesen végeztek földtani vizsgálatokat a 2021 és 2023 közötti időszakban. A kutatók földradart (GPR) és elektromos ellenállás tomográfiát (ERT) használtak, hogy feltárják a terület eddig ismeretlen régészeti értékeit.

Mi rejtőzik a Nyugati temető alatt?

A Nyugati temető különleges jelentőséggel bír, hiszen korábban számos értékes leletet tártak fel itt. Ez a terület szolgált temetkezési helyként I. Kheopsz fáraó családja, valamint magas rangú tisztségviselők számára. A helyszínen található mastabák – téglalap alakú sírépítmények – egy sűrűn elrendezett populációt alkotnak, amelyek hossza 560 méter, szélessége pedig 370 méter. Azonban egy eddig feltáratlan, felszín feletti struktúrával nem rendelkező terület keltette fel a kutatók figyelmét, ahol egy titokzatos „anomáliát” fedeztek fel.

Ez az anomália egy L-alakú struktúra, amely körülbelül 10 x 15 méteres méretű, és 0,5-2 méter mélyen található. A struktúrát homogén homok töltötte ki, ami arra utal, hogy az építmény egy része üreg volt, amelyet később homokkal töltöttek fel. A vizsgálatok továbbá egy mélyebben fekvő „erős ellenállású anomáliát” is jeleztek, amely további kutatásra vár.

Mi lehet az anomália?

A kutatók szerint a földalatti struktúra mészkőből készült függőleges falakra, vagy akár sírkamrákhoz vezető aknákra is utalhat. A pontosabb meghatározás érdekében azonban részletesebb vizsgálatok szükségesek. A tudósok egyelőre nem tudták meghatározni, hogy mi okozza ezt az anomáliát, de valószínűsítik, hogy egy nagyméretű földalatti régészeti szerkezet rejtőzhet a homok alatt.

Korábbi felfedezések és további kutatások

Ez a legutóbbi felfedezés ismét ráirányította a figyelmet a gízai piramisok környékén rejlő titkokra. 2023 márciusában például egy 30 méter hosszú rejtett folyosót fedeztek fel a Nagy Piramis főbejárata közelében. A kutatók úgy vélik, hogy ez a folyosó akár a piramis tömegének áthelyezésére szolgálhatott, hogy tehermentesítse a főbejáratot vagy egy eddig ismeretlen kamrát.

Az ilyen felfedezések nem csupán a történelmi emlékek feltárása szempontjából fontosak, hanem további titkokat is rejthetnek az ókori egyiptomi civilizációval kapcsolatban. A kutatások folytatódnak, és a tudósok további fejlett technológiákat, például kozmikus sugárzást használó képalkotást és 3D szimulációkat alkalmaznak, hogy jobban megértsék, milyen rejtélyek húzódhatnak a gízai piramisok alatt.

Az egyiptomi civilizáció újabb titkai

Az ókori Egyiptom még ma is számos titkot tartogat, és minden egyes felfedezés újabb információkkal gazdagítja a múltunkat. A most feltárt földalatti anomália csak egy a sok közül, de jelentősége még nem teljesen ismert. Az elkövetkező évek kutatásai és ásatásai újabb részleteket tárhatnak fel a gízai piramisok és a környező temetők rejtélyeiről, amelyek tovább mélyíthetik az emberiség egyik legrégebbi civilizációjának ismeretét.

forrás: Scoop