139 éves titok derült ki a Keleti pályaudvarról, a budapestiek még csak nem is sejtik az igazságot
Olvass tovább...
A magyar történelem jeles napja a mai.
Budapest talán legikonikusabb építményének újjászületésének a napja november 21-edike, a mai nap.
A 20. század nemzetünk számára, akárcsak Európa lakossága számára hatalmas kihívásokat tartogatott. A század első felében két világháborút is túl kellett élnie az országnak, majd a felszabadítás címszóval érkező szovjet hadsereg dúlását kellett elviselni, ami után jöhetett az óriási áldozatokkal, fogoly- és internáló táborokkal operáló Rákosi-rendszer, hogy aztán a bolsevik-kommunista diktatúra későbbi manifesztátumai még 40 évig uralja az országot.
Olvass tovább...
A világháború egyik legnagyobb vesztese a főváros, Budapest volt. A keleti front előrehaladásával hazánk is katonai műveletek területévé vált, a szövetséges haderő többször is bombázta a fővárost. A hidak elsődleges célpontjai voltak a szovjeteknek is, ám a felrobbantását nem ők vitték véghez.
1945 januárjára Pest már gyakorlatilag elveszett, a német és magyar katonák Budára ásták be magukat, ekkor született meg a döntés, hogy az összes budapesti hidat fel kell robbantani, elvágva így a két városrész szárazföldi összeköttetését:
A számtalan képeslapot díszítő, fővárosunk legikonikusabb hídja az utolsó volt a robbantások sorában, az Erzsébet-híddal együtt. A vesztesen megvívott világháború után, mikor elindult az ország újraépítése, a Lánchíd újraépítése kiemelt fontosságot kapott. Az újraépítésre vonatkozó döntést már 1947-ben meghozták, azonnal megalakult a Lánchíd bizottság, és a romok megtalálásával és kiemelésével el is kezdődött a munka.
Olvass tovább...
Az eredeti szerkezetből meglepően nagy rész használható maradt, például a láncok háromnegyede is. Az új elemek legyártásával villámtempóban el is indult a munka, és mindössze két évvel később, az eredeti átadás 100. évfordulóján, 1949 november 20-án átadták az újjáépített hidat, ami után 21-én már a forgalom is megindult.
A már több korszerűsítésen és díszkivilágítás-felújításon átesett Lánchíd azóta is büszkén köti össze fővárosunk két városrészét, sziluettje a Dunán Budapest egyik legmeghatározóbb látványa, ami magyarokat és hazánkba látogató külföldi turisták nagy számát tölti el csodálattal.
Amennyiben érdeklődnek a második világháború nem annyira közismert (és reklámozott) történetei iránt, feltétlenül javasoljuk alábbi cikkünket:
Olvass tovább...