promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megtalálták Árpádhont, 7000 kilométerre Magyarországtól ezernyi honfitársunk élt

Megtalálták Árpádhont, 7000 kilométerre Magyarországtól ezernyi honfitársunk élt

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Külföldi hírek
Kategória fejléc

Egy időben több ezer magyar élt a településen, külön templomuk és iskolájuk is volt.

Az 1880-as években kezdődött nagy kivándorlási hullám során rengeteg magyar indult el új életet kezdeni az Egyesült Államokba, közöttük volt három család, a Bruskay, a Mocsáry és a Zboray, akik 1896-ban érkeztek meg Louisiana államba, ahol települést alapítottak.

Nem ők voltak az egyetlenek, hiszen már az 1848-49-es szabadságharc során is létesítettek kisebb városkákat, Iowában Új Budát, Georgiában Tokajt, Floridában Kossuthville-t, ezek többsége azonban nem maradt fenn tartósan, legfeljebb a nevüket őrizték meg, Minnesotában például a mai napig van Balaton nevű település, magyarok azonban már nem élnek arrafelé.

Árpádhon azonban fennmaradt, igaz inkább csak egy településrészként, Albany városának egykori vasútállomásánál. A leginkább mezőgazdasággal foglalkozó telepesek a szélrózsa minden irányába hírét vitték a magyar közösségnek, ami gyors gyarapodásnak indult. A 20-as évekre saját templomuk lett, az újabb kivándorlási hullámok pedig tovább bővítették a magyar városrészt, 1935-re már 1500-an voltak.

Egészen a negyvenes évek közepéig még kétnyelvű iskola is működött itt, a hetvenes években pedig Magyarországról érkező tanárok is ellátogattak a településrészre. Az iskola épülete eddigre már idősek otthonaként üzemelt, majd 1976-ban ezt is bezárták.

Magyar múzeum nyílt az iskola helyén

Ezt követően évtizedekig üresen állt az épület, mígnem az Árpádhon Magyar Település Történelmi Társaság eldöntötte, hogy múzeumot létesítenek benne, amit végül 2017-ben, ünnepélyes keretek között nyitottak meg Louisiana állam és a washingtoni magyar nagykövetség tisztviselőinek körében.

A múzeum a mai napig üzemel, a környéken pedig az idősebbek közül néhányan még mindig beszélnek magyarul. A presbiteriánus templom szintén a mai napig áll, a közeli temetőben pedig számos magyar név olvasható a sírköveken.

A Hungarikumokkal a világ körül csatorna videójából más amerikai-magyar érdekesség is kiderült, többek között az is, hogy Texasban hol lehet magyar gyorsétteremben lángost enni: