![Nagyvárosnyi magyar él hazánktól tízezer kilométerre, világszerte ismert hírességek is vannak közöttük](https://images.promotions.hu/article/119869/1714657612_magyarok-kivandorlas-kulfold.jpg?crop=1799,742,0,129&width=386)
Nagyvárosnyi magyar él hazánktól tízezer kilométerre, világszerte ismert hírességek is vannak közöttük
Olvass tovább...
Egy időben több ezer magyar élt a településen, külön templomuk és iskolájuk is volt.
Az 1880-as években kezdődött nagy kivándorlási hullám során rengeteg magyar indult el új életet kezdeni az Egyesült Államokba, közöttük volt három család, a Bruskay, a Mocsáry és a Zboray, akik 1896-ban érkeztek meg Louisiana államba, ahol települést alapítottak.
Nem ők voltak az egyetlenek, hiszen már az 1848-49-es szabadságharc során is létesítettek kisebb városkákat, Iowában Új Budát, Georgiában Tokajt, Floridában Kossuthville-t, ezek többsége azonban nem maradt fenn tartósan, legfeljebb a nevüket őrizték meg, Minnesotában például a mai napig van Balaton nevű település, magyarok azonban már nem élnek arrafelé.
Olvass tovább...
Árpádhon azonban fennmaradt, igaz inkább csak egy településrészként, Albany városának egykori vasútállomásánál. A leginkább mezőgazdasággal foglalkozó telepesek a szélrózsa minden irányába hírét vitték a magyar közösségnek, ami gyors gyarapodásnak indult. A 20-as évekre saját templomuk lett, az újabb kivándorlási hullámok pedig tovább bővítették a magyar városrészt, 1935-re már 1500-an voltak.
Egészen a negyvenes évek közepéig még kétnyelvű iskola is működött itt, a hetvenes években pedig Magyarországról érkező tanárok is ellátogattak a településrészre. Az iskola épülete eddigre már idősek otthonaként üzemelt, majd 1976-ban ezt is bezárták.
Olvass tovább...
Ezt követően évtizedekig üresen állt az épület, mígnem az Árpádhon Magyar Település Történelmi Társaság eldöntötte, hogy múzeumot létesítenek benne, amit végül 2017-ben, ünnepélyes keretek között nyitottak meg Louisiana állam és a washingtoni magyar nagykövetség tisztviselőinek körében.
A múzeum a mai napig üzemel, a környéken pedig az idősebbek közül néhányan még mindig beszélnek magyarul. A presbiteriánus templom szintén a mai napig áll, a közeli temetőben pedig számos magyar név olvasható a sírköveken.
A Hungarikumokkal a világ körül csatorna videójából más amerikai-magyar érdekesség is kiderült, többek között az is, hogy Texasban hol lehet magyar gyorsétteremben lángost enni: