Nagy a baj, arzénnal mérgezett halak lehetnek a Sajóban, a NÉBIH is reagált a figyelmeztetésre
Olvass tovább...
Már az alsóneműket is mérgezik, aggasztóan hosszú a mellékhatások listája.
Különös tanulmány látott napvilágot, ami egészen új értelmet ad a mérgező szónak. Ha ezt a kifejezést halljuk, akkor leggyakrabban valamilyen növényre, annak termésére, esetleg fertőzött, vagy lejárt ételre gondolunk. Most azonban valami egészen szokatlan dologban találtak mérget, mutatjuk is, hogy mi az.
A Tudatos Vásárlók Egyesülete kezdeményezte a vizsgálatot.
Hozzájuk csatlakoztak az osztrák, a szlovén és a cseh fogyasztói szervezetek, akik összesen 166 féle, boltokban és webshopokban könnyen elérhető fehérneműt teszteltek, az eredmény pedig több mint siralmas lett.
Olvass tovább...
A vizsgálat kimutatta, hogy a tesztelt fehérneműk harmada tartalmazott egy bioszfenol nevezetű vegyületet és minden 10. bugyiban az egészségre káros mértékben volt ez jelen. A bioszfenol már kis mértékben is egészségkárosító hatással rendelkezik és jó néhány igen súlyos tünet, később pedig megbetegedés írható a számlájára.
Olvass tovább...
Különösen káros a várandós nőkre nézve, ugyanis összefüggést találtak a magzati rendellenességek és a bioszfenol között. Okozhat továbbá alacsony születési súlyt, a későbbiekben pedig már egészen kicsi korban megmutatkozó agyi és viselkedési rendellenességeket is.
Felnőttként sem vagyunk biztonságban: okozhat BPA cukorbetegséget, szívbetegséget, rákot, elhízást, merevedési zavarokat, valamint immunrendszeri problémákat is.
A vizsgálat érdekessége továbbá, hogy mindenféle alsóneműben megtalálták ezt a vegyületet, férfi és női fehérneműben egyaránt. A megoldás a videóból sajnos nem derül ki, ugyanis arra nem világított rá a vizsgálat, hogy konkrétan csak olcsó termékeknél fordul ez elő, így az, hogy drágán vásároljunk alsóneműt önmagában még nem jelent biztosítékot.
A videóban említett second had-es, azaz turkálós fehérneművásárlásokat azonban valóban érdemes elfelejteni. Bár nagyon komoly tisztítási folyamatokon mennek át az ottani ruhák, minimális kockázat azonban mindig van. Sokat segíthetünk még az egészségünkön azzal, ha a megvásárolt ruhaneműt hordás előtt kimossuk és csak akkor vesszük fel, amikor már megfelelő hőfokon kifertőtlenítettük azt.
A biszfenol (BPA, vagy biszfenol-A) egy szintetikus vegyület, amelyet széles körben használnak különféle műanyagok és gyanták gyártásához. Elsősorban polikarbonát műanyagok és epoxigyanták készítésénél alkalmazzák, amelyekből például élelmiszertároló edények, vízpalackok, és konzervek belső bevonatai készülnek. A BPA-ról ismert, hogy hő és idő hatására kis mennyiségben kioldódhat az anyagból, ezért azóta vita tárgya, hogy mennyire biztonságos a használata.
Ez a vegyület egy endokrin disruptor, azaz befolyásolhatja a hormonális rendszert, mivel az ösztrogén nevű női hormon hatásait utánozhatja a szervezetben. Ezért a BPA-val kapcsolatban felmerült az a kérdés, hogy hosszú távon összefüggésbe hozható-e bizonyos egészségügyi kockázatokkal, például a termékenység csökkenésével vagy bizonyos rákfajtákkal. Emiatt sok országban szigorítják a használatát, és BPA-mentes termékek elérhetők az egészségtudatos felhasználóknak.
Forrás: wikipedia.hu