promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Nagy a baj, arzénnal mérgezett halak lehetnek a Sajóban, a NÉBIH is reagált a figyelmeztetésre

Nagy a baj, arzénnal mérgezett halak lehetnek a Sajóban, a NÉBIH is reagált a figyelmeztetésre

Borítókép:  Unsplash / illusztráció
Helyi Hírek
Kategória fejléc
Promotions

Arra kérik a horgászokat, hogy ne fogyasszák el a kifogott halakat.

Riasztó üzenetet tett közzé a napokban a Észak-Magyarországi Horgász Egyesület, amely arra figyelmeztette a horgászokat, hogy a Sajóból kifogott halakat engedjék vissza és semmiképp ne fogyasszák el.

A folyó szlovákiai oldalán elvégzett vizsgálatok ugyanis kimutatták, hogy a halállományban a megengedett értékhatár feletti arzénmennyiséget mutattak ki, amely az emberekre nézve is egészségügyi kockázatot jelent.

„Erről a szlovák hatóság tájékoztatta az ottani horgász egyesületeket. Egyesületünk ezért augusztus 6-án a NÉBIH (Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal) felé bejelentéssel élt, hogy vizsgálják meg a Sajó folyó állományát, a vízminőséget. Fentiekre tekintettel felhívjuk horgászaink figyelmét, hogy a Sajó folyóból kifogott halat ne fogyasszák el, hanem engedjék vissza, addig amíg a vizsgálatokról nem kapunk érdemi információt”

írta az ÉMHE.

Mint azt a Pecaverzum megírta, a NÉBIH reagált a megkeresésre, ám biztosat eddig ők sem tudnak, így további vizsgálatok szükségesek ahhoz, hogy kiderüljön, mekkora a baj. Mindenesetre a hatóság a bejelentés után felvette a kapcsolatot a szlovákokkal:

„A szlovák hatóság tájékoztatása szerint 1995 óta az országos monitoring program keretében a vadon élő halakat mintázzák a nehézfémek és a poliklórozott-bifenilek (PCB) okozta környezeti terhelés kimutatása érdekében. Amennyiben magas nehézfém, PCB szennyezettséget észlelnek, értesítik az illetékes helyi halászati szövetségeket, a kerületi környezetvédelmi hivatalokat és a közegészségügyi hivatalokat. Az illetékes regionális hivatalok pedig intézkedéseket hoznak a horgászok általi fogyasztás megtiltására. A szlovák hatóságtól kapott információ alapján a NÉBIH további vizsgálatokat folytat a Sajó folyóból származó halak esetleges szennyezettségének értékelése érdekében, és amennyiben szükséges javasolja a vármegyei kormányhivatal számára a megfelelő intézkedések meghozatalát”

– írták.

A szennyezés hátterében az alsósajói vasércbányából kifolyó vegyületek állhatnak, melyek 2022 óta mérgezik a folyó vizét. Bár a szennyezés mértékét sikerült csökkenteni, így is másodpercenként 5 liter mérgező víz folyhat a Sajóba, az említett bánya állapota pedig folyamatosan romlik.