promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Mérgező halálzóna terjed a Föld vizeiben, a csontot is feloldja, a helyzet egyre csak rosszabb lesz

Mérgező halálzóna terjed a Föld vizeiben, a csontot is feloldja, a helyzet egyre csak rosszabb lesz

Borítókép:  Unsplash / illusztráció
Tech & Tudomány
Kategória fejléc
Promotions

A következő évszázadra már az óceán felében jelen lehetnek az erősen savas zónák.​

A klímaváltozás világszerte rendkívüli változásokat okoz, elég csak megnézni Európa időjárását, a tomboló kánikula mellett szinte semmi csapadék nem esik, több országban erdőtüzek tombolnak, a helyzet pedig még csak most kezd igazán kritikussá válni.

Sokan még mindig szemellenzősen gondolkodnak, és úgy vélik, hogy ez csupán rémisztgetés, ám a kutatások sajnos azt támasztják alá, hogy a baj nagyobb, mint gondolnánk, és olyan helyek is élhetetlenné válnak, melyek korábban az élet bölcsőinek számítottak.

Mint arról a Live Science beszámolt, az óceánok 4000 méter alatti régióiban a magas nyomás és az alacsony hőmérséklet kombinációja olyan körülményeket teremt, amelyek feloldják a kalcium-karbonátot, a tengeri állatok héját, ami a víz savasodásához vezet.

A rossz hír, hogy a súlyosan mérgező és károsító savas zóna az iparosodás előtti idők óta már közel 100 méterrel emelkedett, és ebben az évszázadban valószínűleg még több száz méterrel fog. Az óceánfenék több millió négyzetkilométernyi területe így gyors átalakuláson megy majd keresztül, amelynek során a meszes üledék kémiailag instabillá válik és feloldódik.

Így a tengeri fajok számára az élettér alulról a savasodás, felülről pedig a felmelegedés miatt egyaránt zsugorodik. A kutatás kimutatta, hogy a mélytengerek 41%-a már most erősen savasodik, a legsúlyosabban pedig az óceáni és szigetországok környékét érinti a változás.

Ezért óriási probléma a savasodás:

A savasabb vízben a kalcium-karbonát nehezebben áll össze szilárd formában, így ezeknek az élőlényeknek a védelme és struktúrája sérülékenyebbé válik. Ez különösen veszélyezteti a korallzátonyokat, amelyek a tengeri ökoszisztéma és biodiverzitás alapját képezik, valamint számos faj számára nyújtanak élőhelyet.

Ennek hatása nem csupán az élővilágra, hanem a társadalomra is kihat. A halászat, amely sok partmenti közösség számára alapvető megélhetési forrást jelent, veszélybe kerülhet, mivel a halpopulációk csökkennek a megváltozott környezeti feltételek miatt.