
Riadalom Szegeden, a BYD alig győz cáfolni
Olvass tovább...
A polgármester is megszólalt az ügyről, további feltárások várhatók a területen.
Mint arról korábban már beszámoltunk, a szegedi BYD gyár építése közben különleges leletekre bukkantak a régészek. Habár a talajradar-vizsgálatok alapján nem számítottak arra, hogy ősi maradványokra bukkannak a környéken, mégis így történt, és jelentős felfedezésről számoltak be.
Mint kiderült, a területen avar korból származó sírokat és egyéb, a Bizánci Birodalom idejében készült tárgyakat találtak. Várhatóan a kutatást kiterjesztve további településmaradványokat találnak a földben.
Olvass tovább...
A Magyar Nemzeti Múzeum és a Móra Ferenc Múzeum kutatói együttesen tárták fel a temetőt, a régészeti munkálatok pedig a BYD-gyár építésével együtt haladnak, ám Szeged polgármestere most újabb részleteket árult el.
Ahogy azt Botka László elmondta, a kínai befektetők érzékenyen reagáltak a régészeti feltárásokra, ugyanis attól féltek, hogy az építkezés ütemtervére is hatással lesznek a feltárások. Amikor már sokadjára faggatták Botkát a következményekről, ennyit válaszolt tréfásan:
„Egy dolog lehet: Attila sírját itt fogjuk megtalálni”
Olvass tovább...
Habár Attila sírja gyakorlatilag 20 ezer négyzetkilométeres területen lehet, ez a környék is beleeshet, ugyanis a BYD gyár területéhez közel folyt a Tisza egykori ága, ami a folyószabályozás után a Maty-ér lett.
A különleges feltevés kapcsán Horváth Andrea régész lehűtötte a kedélyeket, egyelőre nem számítanak a sírra:
“Attila sírját nem, de laza szerkezetű településnyomokat feltártunk. Késő középkori és kora újkori karámárkok kerültek elő, valamint néhány, az avar korból származó településjelenséget találtunk még a területen”
- fogalmazott.
Mindenesetre most úgy tűnik, hogy az építkezés nincs veszélyben a feltárások miatt, és az eredeti terv szerint, idén ősszel legördülhet az első BYD a szegedi gyártószalagról.