promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Olyasmit találtak az épülő BYD-gyár alatt, ami Szeged teljes történelmét átírhatja

Olyasmit találtak az épülő BYD-gyár alatt, ami Szeged teljes történelmét átírhatja

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Belföldi hírek
Kategória fejléc

A föld mélyében találtak valami rendkívülit, ami miatt megakadt az építkezés.

Szeged legnagyobb beruházása, a kínai BYD gyár gőzerővel épül, a tervek szerint pedig már idén megkezdődhet a gyártás. A mintegy 500 méter hosszú és 200 méter széles gyárépület mellett egy hasonlóan gigantikus méretű festőüzem is létesül, és csaknem 300 hektáros területen folyik az építkezés.

A BYD üzemben kezdetben 150 ezres, majd 300 ezres lesz az évi gyártási kapacitás, a világ legnagyobb autógyártója négy modelljét hozza Magyarországra, ami több ezer embernek ad munkahelyet a térségben. A beruházás munkálatai ugyan most még javában zajlanak, a föld mélyéről nemrégiben nem várt leletek kerültek elő.

Temetőre épül a gyár

Az építkezés során megdöbbentő dolgokat találtak, ami miatt régészek is a helyszínre vonultak. Mint kiderült, csaknem 152 avar kori sírt rejt a föld, a feltárás során pedig arany fülbevalót és a Bizánci Birodalomból származó csengőt is találtak.

A területen a Magyar Nemzeti Múzeum és a Móra Ferenc Múzeum közösen dolgozik, a leleteket pedig egy sajtóbejáráson mutatták be. Sztankovánszki Tibor, a Móra Ferenc Múzeum régésze elmondta, hogy meglepetésként érte őket a temető felfedezése.

„Az előzetes kutatások során, a próbaszondákkal nem került elő a temető. Végül sikerült a teljes temetőt feltárni, ami nem túl gyakori. A temető keletkezése 6. század vége, 7. század második fele közé tehető”

- fogalmazott.

Települések nyomait is megtalálták

A temető mellett településnyomokra is bukkantak a régészek egészen az őskortól kezdve. A helyszínen késő középkori és népvándorláskori emlékekre is bukkantak, többek között tárolóvermeket, kutakat és állattartáshoz köthető karámok nyomait is megtalálták.

A régészek most nagyjából a megvizsgálandó terület felénél járnak, a munkálataik a BYD-gyár építésével együtt haladnak. A kutatók ezt követően a környéken folytatják a feltárásokat, ahol további településnyomokra számítanak – adta hírül a Szegedi Televízió.

A feltárás folyamatairól egy riportot is közzétettek: