promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Hét titkos koporsó rejtőzik a dunántúli falu ősi temploma alatt, az egyikről kiderült valami

Hét titkos koporsó rejtőzik a dunántúli falu ősi temploma alatt, az egyikről kiderült valami

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Csak maszkban érdemes lemenni a kriptába, évszázados por és penész lepte el a sötét sírboltot.

A kolostorok, templomok a történelem legrégebbi hírmondói közé tartoznak, ez Magyarországon sincs másképp. Elég megemlíteni a Nagybörzsönyi Szent István templomot, ahol a tatárjárás emlékeivel találkozhatunk a közel ezeréves falakon, vagy éppen a székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilikát, ahol Mátyás király földi maradványaira bukkanhattak.

Ezek a templomok gyakran temetkezési helyként is szolgáltak, az ősi kriptákban pedig olyan emlékeket lehet felfedezni, melyek a történelem kirakósaiként fontos múltbéli információkkal szolgálhatnak.

Múmiákat rejt a föld Győr-Moson-Sopron vármegyében

Az Egyeden található templom története szintén több száz évre vezethető vissza. A török hódoltság ideje alatt lerombolt épületet az 1700-as években építették újjá, később, miután a Festetics család uradalma alá került, ki is bővítették.

A grófi Tolnai Festetics ághoz egészen 1852-ig tartozott a település és a templom, majd a Batthyányakhoz került, ám a templom kriptájában azóta is fellelhetők a Festetics család koporsói.

A régi templom része lehetett a földalatti terem

A Kisalföld stábját Gábor atya vezette körbe a kriptában, ahová a por és a penész miatt csak maszkban volt érdemes lemenni. A sírbolt maga a régi templom lehetett, az odalenn fellelt hét koporsó közül kettőt az épségben maradt névtábláról lehetett azonosítani. A többi családtagot Nagy-Faller Adrienn levéltári iratokból azonosította, közöttük gyermekeket és szabadságharcos hőst, tolnai gróf Festetics Oszkárt is, akinek a teste mumifikálódott.

Gábor atya egy régi legendáról is lerántotta a leplet, miszerint a kripta és a közelben lévő kastély egy alagúttal lehetett összeköttetésben, ám ez az idők során beomlott. Ennek még nem bukkantak a nyomára, speciális eszközökkel azonban kimutatható lehet.

Az egyházközség vezetősége a későbbiekben szeretné a nyilvánosság által is látogathatóvá tenni a kriptát, valamint ápolni az egyedi Festetics család emlékét. Jelenleg a látogatóközpont létesítéséhez szükséges anyagi források előteremtésén munkálkodnak, mint ahogy az a helyszínen készült videóból is kiderült: