
Volt egy második tatárjárás is, amikor a magyarok péppé verték a betolakodókat
Olvass tovább...
Egy 20. viszont eltűnt, a rejtély most ismét szóba került, de vajon mi a megoldás?
A magyar-szlovák határtól néhány kilométerre egyedülálló, kőfallal körbevett templom magasodik, melynek története egészen a 13. századig nyúlik vissza. Az alig 560 fős település, Nagybörzsöny büszkesége izgalmas történeteket rejt, csakúgy, mint a település múltja.
A falu keletkezése egészen a honfoglalás idejéig vezethető vissza, már az 1100-as években említik azt, a következő évszázad derekán pedig a bányászat is megindult, így fontos jelentősége lett a településnek. A bányavárossá emelt Bersunt megillette a vásártartási és templomépítési jog, a Szent Istvánnak emelt épület pedig szinte eredeti állapotában vészelte át a hosszú évszázadokat.
Olvass tovább...
A templomot 1779-ben kis híján lebontották, hogy egy másikat építsenek a köveiből, ez végül azonban nem történt meg, és azóta már többször is felújították az épületet, legutóbb 1994-ben. Az ásatások, felfedezések is folyamatosak a környéken.
Habár első ránézésre már mindent felfedeztek rajta, amit lehetett - a templom belső díszítése meglehetősen puritán - kívülről nagyon érdekes dolgot láthatunk a falain, 19 marcona, bajszos férfi szobrának képében.
Olvass tovább...
A tatárjárást ez a környék sem úszta meg, a legenda szerint azonban a falusiak felvették a kesztyűt az idegen harcosokkal és húsz tatárt el is fogtak, ezek közül 19-nek fejét vették, az ő arcképeiket vésték bele az apró szobrokra, hogy emlékeztessenek a magyarok haragjára.
Egy közülük azonban megszökött, és soha nem bukkantak a nyomára, ezért az ő helyét üresen hagyták – valószínűleg abban bízván, hogy meglesz és utólag felkerül az ő képmása is, ez azonban soha nem történt meg.
A falusiak azóta is megmutatják a templom látogatóinak, hogy hol lenne az elveszett harcos fejének a helye. Az ábrázolások jól kivehetőek a templom falain, az ívsor végén az üres hellyel: