promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megtalálták a magyar honfoglalás vezetőjének sírját, de sosem nyithatják ki?

Megtalálták a magyar honfoglalás vezetőjének sírját, de sosem nyithatják ki?

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Eltűnt a föld színéről a rejtélyes település, most viszont a nyomára bukkanhattak.

A honfoglalás és az azt követő évtizedek kapcsán számos történelmi kérdés maradt még megválaszolatlan, és az is bizonyos, hogy ezek többségére már nem kaphatunk biztos válaszokat.

Több mint ezerszáz év távlatából ez annyira nem meglepő, ugyanakkor még mindig lehetnek olyan felfedezések, melyek teljesen megváltoztatják az eddigi ismereteinket. Ilyen lehet Árpád halálának időpontja és temetési helyének felfedezése is.

Abban a többség egyetért, hogy Árpád fejedelem 907. nyarán, a pozsonyi csata idején halhatott meg, ám pontosan nem lehet tudni, hiszen a honfoglaló magyarságról még egészen a 950-es évekig nem maradt fenn semmilyen részletesebb krónika.

Mégsem ezekben, hanem Anonymus 1200 körül írt Gesta Hungarorumjában derül ki több Árpád haláláról, melyben megemlítik a 907-es évszám mellett azt is, hogy „tisztességgel temették őt el egy kis folyónak a forrása felett, amely kőmederben folyik alá Attila király városába”.

„Egyszersmind ott a magyarok megtérése után a Boldogságos Szűz Mária tiszteletére egyház épült, amelyet fejérnek hívnak”

- áll a szövegben, amiből arra lehet következtetni, hogy Árpád sírja a mai Székesfehérvár környékén keresendő. Igen ám, csakhogy később egy Alba Ecclesia, vagyis Fehéregyháza nevű titokzatos település neve is felmerült, ahol a 11. század elején kolostort építettek.

Így találhatják meg Árpád fejedelem sírját

Az Árpád-kori oklevelekben is említett település azonban a török hódoltság idején eltűnt a föld színéről. Rómer Flóris, Henszelmann Imre, valamint később Zsigmondy Gusztáv ásatásai nyomán viszont Óbuda területén egy nagy templom és egy kolostor alapjaira bukkantak az 1880-as években.

Szintén ezt a területet említették meg egy 18. századból származó térképen is, melyen Fehéregyháza romjait is jelölik. Árpád sírjának felkutatásában a modern tájrekonstrukciós kutatások is segíthetnek – ez vezetett el egyebek között Szulejmán szigetvári sírjához is néhány évvel ezelőtt.

Valóban ezen a területen lenne eltemetve Árpád fejedelem? A környékről korábban egy videót is közzétettek. Már csak az a kérdés, hogy valaha újraindul-e a kutatás, vagy továbbra is rejtély övezi majd a sír pontos helyét?