promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Elszabadult a vita Mátyás király csontjai fölött, egymásnak estek a szakértők

Elszabadult a vita Mátyás király csontjai fölött, egymásnak estek a szakértők

Borítókép:  Profimedia / illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Évszázadokat kellett várni a felfedezésre, de nem mindenki ért vele egyet.

Mátyás királyt az egyik legfontosabb uralkodóként tartjuk számon, földi maradványainak hollétét azonban évszázadok óta titok fedi. Nem Mátyás az egyetlen uralkodónk, akinek nyughelyét régóta keresik, ugyanakkor ebben az esetben valós esély van arra, hogy megtalálják a maradványokat, melynek kapcsán most komoly előrelépés történhetett.

Székesfehérvár a középkori Magyar Királyság egyik legfontosabb helyszíne volt, fővárosként és koronázóvárosként is tekintettek rá, a Szűz Mária Bazilikában, vagy másik nevén Nagyboldogasszony-bazilikában pedig számos uralkodót temettek el, köztük Mátyást is.

A török hódoltság idejében azonban feldúlták a templomot, az egykor fontos helyszín pedig a háborúk kereszttüzébe került, ami miatt a későbbi évszázadok során teljesen elpusztult. A 19-20. században kezdték feltárni a bazilika romjait, melynek során számos emberi maradványra bukkantak, amik végül a székesfehérvári Nemzeti Emlékhely területén kialakított osszáriumba, vagyis sírkamrába kerültek.

Rekonstruálták Mátyás arcvonásait

Az egyik koponya kapcsán azt gyanították a szakértők, hogy Mátyás király maradványai lehetnek. Gábor Emese, a Magyarságkutató Intézet László Gyula Kutatóközpont és Archívum munkatársaként, a Nemzeti Pantheon Program keretében dolgozik a rejtély megválaszolásán, az arcrekonstrukció pedig meggyőzőnek tűnik.

A szakember a lepoglavai Pálos kolostorban eltemetett Corvin János koponyájával hasonlította össze az ismeretlen maradványt, a hasonlóság pedig tagadhatatlan a rekonstrukciót nézve.

Mi lehet a következő lépés?

A Hunyadi-ház férfi ágának DNS profilját már sikerült azonosítani, ami önmagában is szenzációnak számít, ennek segítségével pedig a székesfehérvári maradványok genetikai egyezését is bizonyítani lehet, így kiderülhet, hogy valóban Mátyás király csontjait találták-e meg.

A fogak is árulkodók, mint ahogy a további rekonstrukció (pl. haj) során is egyezéseket találtak Mátyás király ábrázolását vizsgálva, emellett a koponyán egy elszíneződést fedeztek fel, ami a sírban a fejére helyezett, ám eltűnt korona miatt alakulhatott ki. Gábor Emese szerint „túl sok a véletlen”.

Annak ellenére, hogy már külföldön is vizsgálták a koponyákat és hasonló eredményre jutottak, a szakemberek között még messze nem teljes az egyetértés. Ám innentől már csak a DNS-vizsgálat adhat minden kétséget kizáró választ arra, hogy Mátyás király csontjait találták-e meg az egykori bazilika romjai között.