
Rémisztő emberi torzót találtak egy európai mocsárban, hátborzongató módon ért véget az élete
Olvass tovább...
A nők sokkal fontosabb szerepet töltöttek be, valójában a társadalom csúcsán álltak.
Brit és francia régészek az időszámításunk előtt és utáni 100 évben élő vaskori közösségek társadalmi berendezkedését vizsgálták a Dorset közelében felfedezett sírok feltárását követően, és meglepő információkhoz jutottak, miszerint a nők mindvégig abban a közösségben maradtak, ahol megszülettek.
Mindez azt jelenti, hogy a férfiak hagyták el értük származási közösségüket, legalábbis ezt bizonyítják a DNS-vizsgálatok. Az úgynevezett matrilokális társadalom ugyanakkor a bronzkorra megváltozott, a mai Skócia területén található Orkney-szigeteken már ennek ellenkezője derült ki.
Olvass tovább...
Dr. Lara Cassidy és Prof. Daniel Bradley eredményei a régészek számára nem voltak ismeretlenek, már korábban is sejtették, hogy egyes vaskori közösségek a nőkön alapuló társadalmi struktúrákat részesítették előnyben.
Szélesebb körben az első évezred során fordultak át a férfiak javára a társadalmi berendezkedések, ami ellentmond azoknak a teóriáknak, miszerint az evolúció során mindvégig a férfiak számítottak a „teremtés koronájának”.
Olvass tovább...
Bizonyos vaskori társadalmakban a női temetkezések magasabb, vagy egyenlő státuszúak voltak, és külön női temetkezési területeket is feltártak, ahol a magasabb státuszúak körül alakították ki a többi sírt.
Mint ismert, a római és görög történelem során is jelentős szerepet kaptak a nők, akik esetenként nagy vagyonok felett rendelkeztek, és jelentős hatalomra tettek szert. De a kelta társadalmak vezetői és a bírák is gyakran a nők közül kerültek ki.
Ugyan a vaskorban is jelentősek voltak a területi eltérések, a mostani DNS-vizsgálatok is megerősítik azt, hogy a női közösségek sokkal erősebbek voltak, mint a történelem későbbi időszakaiban.
A felismerés egyre jelentősebb visszhangot kap a tudományos körökben, egyebek között ebben a podcastban is erről van szó: