A saját számlájáról akart pénzt felvenni a nő, a banki dolgozó arcon röhögte, készpénz helyett egészen mást kapott
Olvass tovább...
Minden bizonnyal a korai vaskorból származnak a talált tárgyak.
Bár sajnálatos módon manapság Ukrajnáról szinte mindenkinek a háború jut eszébe, minden embertelenség ellenére még mindig történnek nagyszerű dolgok is - mint például egy most egy szenzációs régészeti felfedezés a Halicstól 5 kilométerre lévő, Krylos falu területén, ahol olyan fiatal bikákat ábrázoló agyagszobrocskákat találtak, amelyek a korai vaskorba repítenek vissza minket.
A lelkes kutatócsapat közleménye szerint "...ezek a különleges leletek új fényt vetnek az akkori mezőgazdasági kultuszokra és az emberi történelem egyik legizgalmasabb korszakára", így biztos érdemesebb közelebbről is megvizsgálni a szobrokat.
Olvass tovább...
Krylos (ennek a falunak nincs magyar neve) mindössze 5 kilométerre délre fekszik a mai Halicstól, a nagy múltú történelmi várostól, amely a Dnyeszter-folyó partján, Nyugat-Ukrajnában található. Ez a terület az Ősi Halicsi Nemzeti Rezervátum (Національний заповідник Давній Галич) része, amely az egykori Halics fejedelemség rendkívül gazdag örökségét őrzi. A régió szisztematikus kutatásai azt mutatják, hogy a környéket folyamatosan lakták az elmúlt 7000 év során.
A régészeti feltárásokat az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Régészeti Intézete, a Vaszil Sztefanyk Prikarpatszki Egyetem és egy a régió történelemét kutató szakemberekből álló történelmi egylet közösen végzik, az ő munkájuknak köszönhető ez a mostani felfedezés is.
Nagyszerű bemutató a történelmileg multikulturális Halics városáról:
A legutóbbi ásatások során két apró agyagbika-szobrocskára bukkantak a kutatók Krylosban, a az úgynevezett Metropolita Paloták közelében, egy védelmi sánc környezetében. Andrij Fihol, a nemzeti park régészeti osztályának kutatója az Ukrinformnak így nyilatkozott:
„Arra számítottunk, hogy a fejedelmek korszakából származó leleteket találunk - mi lepődtünk meg a legjobban, amikor kiderült. hogy ehelyett a korai vaskor kulturális rétegére bukkantunk. Feltételezéseink szerint a megtalált agyagszobrocskák az akkori mezőgazdasági kultuszokra utalnak.”
A kutatók ezen kívül egy szekérkerék maradványait is feltárták, amelyet a Kr. e. 9. vagy 10. századból származó szoborként azonosítottak, ami szintén az egyik legkorábbi ilyen típusú lelet a térségben.
Olvass tovább...
Számunkra külön érdekes, hogy a vaskor a mai Ukrajna területén elsősorban a legendás és a magyarokkal-hunokkal is többször rokonságba hozott szkítákhoz kötődik, akik a Kr. e. 7. században kezdték meghonosítani a vasmegmunkálást és az arra épülő kultúrát. Az úgynevezett Csernogorovka- és Novocserkaszk-kultúrák, valamint a szkíta mesterségek különleges központja, Kamenszkoje Gorogyiscse (Nikopol közelében) számos korabeli leletet szolgáltatott, beleértve a vaskovácsolás és fémmegmunkálás emlékeit.
A most előkerült tárgyakat a régió gazdag történelmének újabb bizonyítékaként a Halicsi Történeti Múzeum gyűjteményébe fogják átadni, ahol ezek után bárki megtekintheti őket élőben.
Az apró agyagbikák nem csupán műtárgyak ma már, hanem hírnökei egy régi világ hitvilágának és mindennapjainak: felfedezésük megerősíti, hogy az emberek már több ezer évvel ezelőtt is szoros kapcsolatban álltak a természettel és a mezőgazdasággal. A vaskor titkai még biztosan sok izgalmat tartogatnak számunkra - a régészeknek pedig csak ásniuk kell, hogy újabb történeteket mesélhessenek el.
forrás: ArkeoNews