promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kezdhetünk aggódni? Gyilkos veszélyt jelent a szaharai por

Kezdhetünk aggódni? Gyilkos veszélyt jelent a szaharai por

Borítókép:  Profimedia
Belföldi hírek
Kategória fejléc
Promotions

Hatalmas rejtély az eredete, de igazoltan radioaktív a Magyarországot is rendre elárasztó szaharai por.

Időről időre elárasztja a magyar légteret az afrikai, pontosabban szaharai eredetű por. A döbbenetes méretű Szahara (csak kevéssel kisebb, mint a szárazföldi Európa területe) a Föld légköri, földrajzi és időjárási viszonyainak köszönhetően komoly mennyiségű szálló porral örvendezteti meg az öreg kontinens lakosságát. Érdekesség, de nem úgy kell elképzelni, hogy az egész sivatag ömleszti magából a finom szemcséket Európa felé. Valójában csak annak meghatározott, "megfelelő" fekvéssel rendelkező egyes régiós felelősek az itteni szennyezésért. 

Már honlapunk időjárás felelősei is többször beszámoltak arról, hogy jelentős mennyiségű szaharai por érkezik hazánk fölé egy-egy szeles és esős front hathatós segítségével. Az uralkodó szelek gyakorta egészen Észak-Európában hurcolják magukkal a magasabb légkörben a sivatagi port, hogy aztán vagy elhaló erejük, vagy egy esős front a talaj közelébe juttassa azt. Évente több alkalommal is bosszankodhatunk, amikor reggelre vöröses-sárgás színű por réteg ázik rá az autóinkra. Az akkor látható saras-poros réteg bizony több ezer kilométerrel származik. Persze egy alapos kocsimosás minden segíthet. Gondolnánk.

A legfrissebb kutatások ellentmondanak ennek. Szakemberek egy csoportja ugyanis erős, bár alapvetően nem súlyosan káros hatást észlelt. A szaharai por bizonyos százaléka radioktív sugárzással fertőzött.

Ez pedig alapvetően két féleképpen lehetséges. Egy baleset vagy egy atomrobbantás kell egy ilyen hatás eléréséhez. Alapvetően nincs tudomásunk komolyabb nukleáris balesetről sem Afrika északi részét, sem teljes egészét tekintve. Így hát csakis a kísérleti atomrobbantások jöhetnek szóba. Algéria szaharai, kietlen vidékein az előző évszázad közepén számos detonációt hajtottak végre a franciák. A gyarmatosító hatalom a 2. világháborút követően igyekezett megszilárdítani katonai erejét, és kedvére próbálkozott nukleáris támadófegyverek készítésével. 

Franciaország mind a Csendes-óceán, mind a Szahara térségében robbantott atombombákat. A kísérletek természetesen hatalmas pusztítást végeztek a környezetben, és garantáltan egészség károsító hatással voltak a résztvevőkre, ám utólagos következményeikről roppant keveset tudunk. Azonban az IFL Science minapi cikke felmentette a franciákat. A kutatók szerint ugyanis a sugárzó szaharai por eredete hiába származik a gyanús helyszínről, mégsem ők a ludasak. A sugárzás eredete sokkal inkább tereli a gyanút az ugyanezen a szélességi körön, de a világ más pontjain kísérleteket folytató szovjetekre és amerikaiakra. 

Ugyanis mind a Szovjetunió, mind az Amerikai Egyesült Államok egyszerre, az 1950-es és 1970-es években, szinte teljesen azonos szélességi körökön végezte a tudományos és hadászati kísérleteit az atombombáival. Előbbi a franciákhoz hasonlóan a Csendes-óceán lakatlan szegmensében, míg utóbbi Nevada és Új-Mexikó államokban, valamint szintén jellemzően az óceánon végzett próba robbantásokat. Az akkor, akár 8 kilométeres magasságig eljutó szennyeződés pedig gyakorlatilag bárhová eljuthatott a világon. 

A jelenlegi álláspont szerint a sugárzó szaharai por értékei meg sem közelítik a veszélyes szintet.

Az 5 legnagyobb nukleáris teszt, amelyről felvétel is készült: