promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Ezt biztosan nem tudtad a klasszikus Star Wars filmekről, leesik az állad

Ezt biztosan nem tudtad a klasszikus Star Wars filmekről, leesik az állad

Borítókép:  Youtube videó
Zene, Film & Kultúra
Kategória fejléc

Milliók nőttek fel ezen a legendás filmsorozaton, mégis kevesen tudják, mi rejlett a varázslat mögött. Olyan kulisszatitkok kerültek elő, amelyeket ma szinte elképzelni sem tudnánk.​

Mielőtt a számítógépek átvették a hatalmat, ecsetek hozták létre a galaxis látványát

Amikor a mozi szóba kerül, sokan rögtön digitális effektekre és lélegzetelállító CGI-jelenetekre gondolnak. Pedig a film világát egykor teljesen más eszközökkel keltették életre.

Az eredeti trilógiát, (az “Új remény”, a “Birodalom visszavág” és a “Jedi visszatér”) nem számítógépes szoftverekkel hozták létre, hanem kézzel festett háttér elemekkel, karakterekkel és szituációs jelenetekkel, amelyeket mára legendává vált művészek alkottak meg.

Üveg mögé zárt világok - a matte painting megszületése

A század elején, a némafilmek korszakában indult hódító útjára a „matte painting” , magyarul a “háttérfestés” technika, amikor üveglapokra festve keltették életre azokat a jeleneteket, amelyeket a filmben láthatunk. Ez volt az az eszköz, amellyel a rendezők a valóságon messze túlnyúló képeket tudtak vetíteni a nézők elé, anélkül hogy kiléptek volna a stúdió falain túlra.

Később ez a technika vált a hollywoodi klasszikusok egyik legfontosabb látványelemévé – a történelem egyik leglátványosabb trükkjeinek egyikévé. Festett erdők, hatalmas várak és idegen bolygók keltek életre, anélkül, hogy bárki kilépett volna a stúdió ajtaján.

Egy másik univerzum - így született meg a galaxis messzi-messzi tájainak világa, Hollywoodban

A klasszikus A birodalom visszavág című epizód, a Star Wars egyik legsikeresebb darabja, pontosan hetven (!) ilyen kézzel készült festményt tartalmazott – és ezeket mindössze három művész készítette. Ralph McQuarrie, Michael Pangrazio és Harrison Ellenshaw voltak azok, akik a semmiből megalkották Hoth jeges síkságait, a felhőváros lebegő panorámáit, vagy éppen a Halálcsillag hangárainak végtelen mélységét.

A trükk? Az üveglap, amire mindezt festették. Néha zuhanyajtók is szolgáltak vászonként. A kaliforniai San Rafael városában, az ILM Kerner Optical műhelyének második emeletén született meg a galaxis vizuális öröksége.

Több mint trükk - ez maga a mozgókép varázsa

Ez az alkotás több volt, mint vizuális technika – a kézzel festett háttér a film történetének élő része lett. A Star Wars varázsát a művészek szívvel, ecsettel, látomással hozták létre.

Amit akkor vászonra vittek, máig meghatározza, mit gondolunk egy kitűnően sikerült mozi látványvilágáról.

Az ikonikus alkotók bebizonyították, hogy a kézzel készült részletek legalább ugyanolyan maradandóak, mint bármely, a mai világban ismert digitális effekt, CGI.

Az ecsetvonások árnyéka még ma is él

Bár a digitális technológia már uralja a filmipart, a klasszikus “matte painting” technika egy letűnt, de örök korszakra emlékeztet. A kaliforniai stúdióban született háttérvilágok a mai napig inspirációt adnak új generációk alkotóinak, akik a látvány mögött mindig a történet szívét keresik.

A galaxis a fantáziáról illetve az alkotás erejéről szól. És ez a tudás nem vész el – hanem újra és újra visszaköszön a vásznon.

A videó bemutatja, hogyan alakította át George Lucas és az Industrial Light & Magic a klasszikus matte painting technikát lenyűgöző filmes élménnyé, mielőtt a CGI végleg átvette volna a helyét:

Forrás: Paintvine