Űrgolyhók-ajánló: a Schwarz legyen Veled!
Olvass tovább...
Az elképesztő siker után végre sínen van a folytatás előkészülete is. Azonban most utazzunk vissza a 80-as évekbe!
Miközben mind a mozikban, mind a TV-képernyőkön javában haldoklik a Star Wars világa, addig csak a remény pislákol bennünk, hogy pár éven belül esetleg újra jól kiröhöghetjük magunkat az űroperának csúfolt klasszikus korántsem klasszikus újításain. Ugyanis az 1987-es Űrgolyhók folytatását a hosszas tervezgetés után végre hivatalosan bejelentették, még ha korántsem biztos, hogy túl sok eredeti szereplője visszatérne-e esetleg.
Olvass tovább...
Az idén már 38. születésnapját ünneplő paródiát egykor a legendás, és már 98 éves Mel Brooks hozta tető alá egykor. A komikus színész-rendező óriás akkor rendezőként, íróként és producerként vette ki a részét a munkából, amivel végül tető alá tudták hozni a kockázatos, bár egyébként nem olyan túl drága vállalkozást. Brooks már akkoriban is igazi hollywoodi veteránnak számított, ám ez még nem volt garancia arra, hogy képes lesz-e sikerre vezetni egy olyan filmet, amely az előző tíz esztendő három legsikeresebb filmjébe akar beleszállni páros lábbal. Brooks azonban nagyot álmodott, az Űrgolyhók (eredeti címén: Space Balls) bár nem robbantott kasszát a mozikban, de a forgalmazóknak hála azóta is kultikus klasszikus lett.
Igaz, az alig több, mint 20 millió dolláros költségvetésnek majdnem sikerült a dupláját összekalapozni a filmszínházakban.
A Magyarországra csak késve, 1990-re megérkezett Űrgolyhók szinkronja ugyan remek, ám Mel Brooks-hoz híven a legtöbb eredeti poén bizony az angol hangsávval adja csak vissza magát. Így természetesen a nagyon is vicces magyar verzió a saját maga medrében humoros. Az angol szóviccek pedig inkább felirattal élvezhetőek, a kontextus megértésével. Ilyen poén, hogy a kizsigerelni óhajtott Druidián él a „druid” nép, ami az egyes, a ’Golyhók által elhangzó mondatokban egyértelmű utalás a náci német birodalom által sanyargatott jewish, azaz a zsidó népre.
Olvass tovább...
Brooks egyébként még dupla szerepet is osztott magára, mint a gonoszok birodalmának legfőbb vezetője, Skroob elnök, és a bölcs Yoghurt. Előbbi egy személyben volt a Star Wars-ból ismert Tarkin moff és a Császár, míg utóbbi Yoda jedimester megfelelője. A főszereplő pedig egy Han Solo és Indiana Jones keresztezésével létrejött karakter, az önmagában még az Erőt, pontosabban a Schwarzot fel nem fedező Lone Starr. Őt, az ekkor még filmes karrierje elején álló Bill Pullman formálja. Az ő társa a szintén a Csillagok háborúja univerzumból vett Chewbacca hasonmás, Morzsa. A féli kutya-félig ember hibrid jelmezébe a szép emlékű John Candy bújt, aki immár harminc éve, hogy elhunyt infarktusban.
A kanadai komikus egyébként a hátára szerelt aksik segítségével keltette életre Morzsa részben animatronikus testét.
A női főszereplő, az Űrgolyhók Leia hercegnője a végül nem túl veretes színészi karriert összekalapáló Daphne Zuniga volt. Az ő népét tartja terrorban a film során a Lord Helmet vezette „sötét oldal”. Akik között Skroob elnököt is lejátssza a képernyőről A már régóta visszavonult Rick Moranis Lord Helmetje. A szegény ember Darth Vadere egyszerre elszánt és céltudatos gonosz és szánalmas idióta.
Olvass tovább...
Érdekesség, hogy a film alapvetően több más mozit is sikerrel cukkol és kritizál (Alien, Star Trek), de valóban a Star Wars-ból merít a legtöbbet. Az egyértelmű hasonlóságok miatt az MGM-nek és Brooks-nak engedélyt kellett kérniük az alkotásra George Lucas-tól. A Csillagok háborúja atyja ugyan nem lelkesedett az ötletért, de áldását adta a projektre. Ám kikötése volt, hogy nem árulhatnak merchandise termékeket a filmmel kapcsolatban. Végül még Lucas cége, az Industrial Light & Magic is besegített a digitális utómunkálatok során.
Ennek köszönhetően pedig nem lehet okunk panaszra a megvalósítás terén, mint például a praktikus és vizuális effektek alkalmazása, mely semmiben sem marad el a sikeres űrkalandtól.
Egyébként a merch tiltást is kifigurázták a filmben, mégpedig Yoghurt föld, vagyis homoktenger alatti templomában. Állítólag a piszkálódás ellenére maga George Lucas is roppant elégedett volt a végeredménnyel, és a premieren könnyesre kacagta magát a végeredménytől.
A méltán népszerű VideoDrome filmes csatorna korábban összeszedett tíz érdekességet az Űrgolyhókról: