promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Több magyar tó mélyéből döbbenetes külsejű halak bukkantak elő, szerencsés, aki látja őket

Több magyar tó mélyéből döbbenetes külsejű halak bukkantak elő, szerencsés, aki látja őket

Borítókép:  Profimédia/Illusztráció
TV műsorok
Kategória fejléc

Nem akartak hinni a szemüknek, ezek valóban a magyar vizekben élnek.

Magyarország élővilága egészen színes: és ezt szó szerint is lehet érteni. Ugyanis jó néhány magyar tóban és folyóban olyan különleges teremtmények élnek, amilyeneket eddig maximum a mesekönyvek lapjain láttunk. Amikor véletlenül horogra akad egy ilyen különleges példány, akkor az igazi ünnepnap a horgászoknak. Sokan célzottan azért járnak azokhoz a vizekhez, ahol tudvalévő, hogy él néhány ilyen fajta, ám a számuk igen alacsony és a hírük szájról szájra jár.

De mit is kell tudni ezekről a különleges magyar halakról?

A különleges halak színe nem megszokott: úgy néznek ki, mint az aranyhalak, éppen csak harcsákról, pontyokról és csukákról van szó. Mi okozza ezt a különleges színt? Sokan tévesen albínónak gondolják ezeket a halakat, ám nem ez a helyzet: a kinézetüket egy speciális pigmenthiány okozza, ez adja az aranyszínt. A halakban általában négy pigment termelődik, ebben az esetben az arany színt okozó gén túltermelődik, míg a többi génből jóval kevesebb található bennük.

Hol találkozhatunk ilyen halakkal?

A Gyékényesi Kavicsbányatóban él 10 darab koi ponty: ezek országserte ismertek és száámtalan horgász azért utazik oda, hogy sikerüljön egyet pecára akasztani, ám ezek a halak kifejezetten ritkán merészkednek elő, a legnagyobb közülük a 25 kilót is eléri. A merenyei tóban is találhatunk egy ilyen csodálatos halat: itt egyetlen, hatalmas koi ponty él, aki már 19 éve úszkál a tóban.

A Diana és Zoltán Horgásztó és Pihenőparkban is élnek ilyen csodás lények.

Ide 2021-ben kezdték el telepíteni az arany színű harcsákat, ami országszerte igazi ritkaságnak számít. A nagy sikerre való tekintettel igyekeznek bővíteni a halállományt, hogy minél több lelkes horgász találkozhasson velük Alcsútdobozon. Délegyházán igazi ritkaságot sikerült kifognia valakinek: egy aranytok volt a kapás, aminek az előfordulásáról egészen addig nem is hallottak.

A Tiszatelki Hajnaltóból pedig egy aranyszínű csuka került elő, ilyen példánnyal pedig eddig szintén nem találkoztak. Korábban pedig a Dunából fogtak ki egy óriási 48-kg-os busát, a Duna ráckevei ágánál.

A hivatalos megnevezése ezeknek a halaknak a xantorisztikus: A halak bőrében található pigmentsejtekben négy fő színanyag termelődik: a gyöngyházfényű guanin, a barnásfekete melanin, a piros eritrofill és a sárga xantofill. A genetikai rendellenességek következtében (melynek oka valamilyen mutáció) kialakulhat olyan, hogy egyik vagy másik színanyag alul- vagy túltermelődik.

Hogyan is néznek ki ezek a halak? Mutatjuk: