
99 millió éves szörnyszerű lény olvadt ki, a Földön ilyet még nem láttak
Olvass tovább...
A magyarok kedvenc nyaralóhelyén bukkant fel.
Évről évre visszatérő téma az, főleg a nyári szezont megelőző időszakban, hogy élnek-e cápák az Adriai-tengerben? A válasz egyértelműen igen. Veszélyesek-e az emberre? Ere a megszokott válasz az szokott lenni, hogy bár élnek emberre veszélyes fajok a magyarok egyik kedvenc tengerében, azonban az ezekkel való találkozás esélye annyira kicsi, hogy minimális az esélye egy esetleges támadásnak.
Most azonban egy gigantikus lény került egy halász látóterébe, aki az első sokk után készített is egy nagyon jó minőségű felvételt.
Olvass tovább...
A hossza elérheti a 12 métert is, a most felfedezett példány azonban "csak" 4-5 méter hosszú volt. A találkozás egy turisták által is kedvelt és látogatott szakaszon történt, a Krk- és a Rab-szigetek között. Az óriáscápa érdeklődve, kíváncsian mászkált a hajó körül, viselkedésében nem volt nyoma agressziónak. A példány tekintetes mérete ellenére emberre nem veszélyes: akár csak az őt méretben megelőző cetcápa, ő is planktonokkal és kisebb rákfélékkel táplálkozik.
Olvass tovább...
Ha betartunk néhány szabályt, akkor azonban a támadás jó eséllyel megelőzhető: ne ússzunk sötétedés után, vagy viharos időben, főleg ne egyedül. Kerüljük a zavaros vizeket és azokat a helyeket, ahol nem a turisták számára kialakított fürdőhelyek vannak. A hajóról és szikláról ugrálást szintén ajánlatos mellőzni, mert a csobbanás odavonzhatja az állatokat és speciális felszerelés, valamint hozzáértő segítség nélkül ne menjünk be a nyílt tengeren a vízbe. Valamint még egy dolog: ne a vízbe végezzük a dolgunkat, bármilyen messze is legyen a mosdó, a véren kívül ugyanis a vizelet is odacsalogatja az állatokat.
Óriáscápát kapott lencsevégre egy halász az Adrián! A Földközi-tenger 49 ismert cápafajból 27-30 számít őhonosnak az Adriai-tengerben is. Az éghajlatváltozásnak köszönhetően egyre gyakrabban jelennek meg óriáscápák a horvát vizeken. A Krk- és Rab-szigetek között megjelent Cetorhinus maximus néven ismert óriáscápa akár 12 méter hosszúra is megnőhet, ezzel a második legnagyobb cápafaj a világon, amelyet csak a cetcápa előz meg. Pero Ugarković tengerbiológus úgy nyilatkozott, hogy a négy tonnás óriáscápák az emberekre nem veszélyesek. Leginkább planktonokkal és kisebb rákfélékkel táplálkoznak. Jámbor állat ide vagy oda, mivel az uszonyukra nincs ráírva, hogy nem bántanak, ezért, ha mondjuk Rab-sziget Lopár strandján egy ekkora uszony jelenne meg mellettem, hát nem biztos, hogy a barátkozás jutna először az eszembe... A Földközi-tengerben honos cápafajok közül az óriáscápa után a nagy fehér cápa (Carcharodon carcharias) számít a legméretesebbnek, amely viszont már korántsem számít ennyire veszélytelennek. https://magyarnemzet.hu/tudomany/2025/04/oriascapa-a-magyarok-nyaralohelyen https://evrimagaci.org/tpg/basking-shark-spotted-off-croatia-captivates-fisherman-323850 Cali Mero horvát halász
Posted by Dr. Nagy Sándor on Thursday, April 17, 2025
Forrás: Magyar Nemzet