
Vírusvideó terjed, bálna nyelt le egy fiút, a riadt apa felvette az egészet
Olvass tovább...
Különös találkozásnak lehetett részese egy búvár Mauritius partjainál. A férfit egy cápa támadta meg, amikor két másik élőlény ezt észrevette, az ember segítségére siettek.
Benoît Girodeau, aki egyébként reggae-dancehall művész, amikor épp nem búvárkodik, egy kíváncsinak tűnő óceáni fehérfoltú cápába botlott az egyik merülés alkalmával. A férfi ezúttal is magával vitte a kameráját, így fel tudta venni, ahogy az egyre agresszívebbé váló ragadozótól két hatalmas ámbráscet megvédte, írta a Daily Mail.
Az egyenként nagyjából 45 tonnás cetek körülvették Girodeau-t, közben megpróbálták elijeszteni az éhes cápát. A fenyegető viselkedés mellet az egyik cet bele is harapott a cápa farkába, ezzel arra kényszerítve az állatot, hogy visszavonulót fújjon. Ezután az egyik cet a cápa után eredt, míg a másik a búvár és a ragadozó közé helyezkedett.
Kutatók szerint az óceáni fehérfoltú cápa az egyik legveszélyesebb ragadozó a cápák közt, előszeretettel támad rá hajótöröttekre. A feltételezések szerint számos, fel nem tárt haláleset írható a faj számlájára.
Girodeau megosztotta a felvételt az Instagram-oldalán és azt írta, hogy merülés közben látta közeledni a vadorzót, de minden támadását blokkolták az ámbráscetek. Az egyik ráadásul tátott szájjal üldözte a cápát, amíg az fel nem adta a próbálkozást.
A másik egyed, amit fiatal nőstényként azonosított a búvár, függőleges helyzetbe helyezkedett, fejjel lefelé és arra vigyázott, hogy a ragadozó a víz felszínén maradjon, miközben a búvár a mélyben volt. A férfi szerint egyértelműen látszott, hogy az volt a célja, hogy távol tartsa tőle a fenevadat.
A Floridai Természettudományi Múzeum szerint ez a fajta fehér cápa akár 4 méteresre is megnőhet és rendkívül veszélyesnek számít az emberre nézve. Jellemzően az elsők között van, amikor katasztrófa történik a tengeren és emberek esnek a vízbe. Ráadásul opportunista ragadozó, akkor is öl, ha éppen nem éhes.
Azok a hajósok és búvárok, akik túléltek már egy találkozást az állattal, azt mondták, hihetetlenül kitartó és nehéz megfélemlíteni.
Az ámbráscet pedig a legnagyobb fogú emlős az óceánban, és ez a faj rendelkezik a legnagyobb aggyal. Nagyon mélyre le tud merülni, látták már több mint egy kilométeres mélységben is.
Kutatók szerint az ámbráscet az egyetlen olyan élőlény az óceánban, amelynek a torka elég nagy ahhoz, hogy egyben lenyeljen egy embert, ugyanakkor az egyik legjámborabb vízi élőlény. Nincs hír arról, hogy bárkit is megtámadott volna valaha is. Általában szelíd és kíváncsi, de ha kell, megvédi magát. Szakértők szerint ebben az esetben is arról lehetett szó, hogy nem kifejezetten a búvárt védelmezték, hanem a fenyegetően viselkedő cápát akarták elijeszteni.
Olvass tovább...