promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Kinyitották az ősi átkozott egyiptomi sírt, azonnal meghalt egy férfi

Kinyitották az ősi átkozott egyiptomi sírt, azonnal meghalt egy férfi

Borítókép:  Profimedia/illusztráció
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Igazi szörnyűségek történtek a legnagyobb felfedezéskor, a világ egyben ezeket még nem hallotta.

Különös felfedezés az egyiptomi piramisok mellett

A világ legnagyobb felfedezése volt, sőt, a mai napig az, de nagyon kevesen tudják a borzasztó fejleményeket, hogy mi is történt valójában a sír felnyitásakor. Előtte és utána is rendkívüli dolgok történtek, nem is kevés. Szinte egy rémisztő láncra fűzhető fel az egész sztori. Az átok mibenlétéről a mai napig vitatkoznak a tudósok, bár a tudomány elő tudott állni olyan magyarázattal, amely racionális választ ad megannyi kérdésre.

Tutanhamon fáraó sírját 1922-ben nyitották ki Howard Carterék, sokan közülük pedig biztosan megbánták ezt a mutatványt. Szerencsétlenségek sora szabadult rájuk, de már voltak előjelei is a tragédiáknak.

Ezekről a történetekről eddig kevesen beszéltek.

1922, egy politikai szempontból meglehetősen zsúfolt év

Érdekes, hogy 1922 egy meglehetősen zsúfolt év volt, úgy értve, hogy számos olyan esemény történt, amelyek azóta bekerültek a történelemkönyvekbe is. Ekkor tartóztatták le többek között Mahatma Gandhit is, ekkor került hatalomra Mussolini Olaszországban, és többek között ekkor lett a szovjetunió a világ első kommunista állama is, ekkor alapították meg ugyanis.

Ám Tutanhamon sírjának feltárása volt azaz esemény, amely igazi őrületet indított el a világon, akkora médiafigyelem került rá, mint még korábban semmire.

Hírszenzáció tört ki a háború után

Elképesztő uborkaszezont tört meg ez a hír, Egyiptom iránt pedig akkora érdeklődés támadt, mint még soha a történelemben, a turisták letértek a korábbi turistaútvonalakról, és a hír hallatán azonnal az addig ismeretlen Tutanhamon fáraó sírja felé vették az irányt.

A háború utáni időszak első világszenzációja volt ez a felfedezés Egyiptomban a piramisok mellett. A felfedezést anyagilag finanszírozó és támogató Lord Carnarvon (eredeti nevén George Edward Stanhope Molyneux Herbert) pedig kislányával indult útnak a ködös Albionból, amikor hírt kapott az egyiptomi sír feltárásáról.

Az első ajtót kinyitva még nem lehettek biztosak abban, hogy találnak is bent valamit, de a levegő izgalommal volt tele a nagy alkalom pillanatában. Korábban ugyanis felfedeztek a sír előkamrájában olyan nyomokat is, amelyek alapján feltételezték, hogy korábban már behatolhattak a sírba.

A belső ajtót Carter tisztelettel és óvatossággal kezdte megnyitni azzal a vésővel, amelyet még nagymamájától kapott 17. születésnapjára.

A régész kiszélesítette a nyílást, és egy gyertya segítségével először létfontosságú dolgot ellenőrzött, azt ugyanis, hogy nem áramlik-e mérgező gáz a kamrából. Miután megbizonyosodott arról, hogy minden a legnagyobb rendben van, óvatosan bevezette a gyertyát a túloldali üregbe, belesett, majd próbálta szemét a pislákoló fényhez igazítani. Próbált látni valamit a nagy sötétségben.

Figyelmeztetések sora érkezett?

Korábban több történet is napvilágot látott, hogy mielőtt beléptek volna a sírba figyelmeztették őket Egyiptomban, hogy baj lesz. Későbbi beszámolók, például Henry Field antropológus visszaemlékezése, szerint egy ősi szöveget is találtak a belépés után, amely a sír megszentségtelenítőinek halált kívánt, ez a felirat a visszaemlékezések szerint sír ajtaján vagy valamilyen tárgyon belül szerepelt.

Howard Carter pedig arról mesélt a feltárás előtt, hogy egy kanári madarat vásárolt, hogy hozzon neki szerencsét. Ám a madár a feltárás előtt elpusztult, a visszaemlékezések szerint egy kobra tört be Carter házába és megette a kanárit, az egyiptomiak ezt rossz előjelnek vélték, összekapcsolva a behatoló állatot a Tutanhamon szobrai fején látható uraeusszal, mint egy védelmező kobra emlékezete.

A felfedezés után több haláleset is történt, több pedig szinte azonnal, Lord Carnarvont a sír körül csípte meg egy szúnyog, később a seb elfertőződött, George Jay Gould pedig a sírnál betegedett meg, és ebbe halt bele. Nem kellett több a sajtónak, azonnal felfújták az eseteket.

Az átok leleplezése

Az átok igazi popkulturális szenzáció lett, ám a tudomány később leleplezte a fáraó átkát. Az elkövetkező évtizedekben néhány forrás – például Philipp Vandenberg író – természetes magyarázatokra hivatkozott a halálesetek esetében, például a sírban lévő mérgek jelenlétére, de egy 2002-es tanulmány a British Medical Journal-ban nem talált szignifikáns különbséget a halálozás tekintetében azok között, akik beléptek a sírba és azok között, akik nem.