
A modern tudomány megfejtette a fáraó átkát: ez lehetett a titka a legendás jelenségnek, van amiben hihetetlenül modern volt az ókori Egyiptom
Olvass tovább...
Az esetnél csak az megdöbbentőbb, ahogy megpróbálták helyreállítani.
Az ókori Egyiptom titkai
Kevés dolog ragadja meg úgy a képzeletet, mint az ókori Egyiptom. A gigászi piramisok, rejtélyes szarkofágok és a fáraók halotti kincsei évszázadok óta ámulatba ejtik a világot.
A legendás műtárgyak közül mindenképpen kiemelkedik Tutanhamon halotti maszkja - az ikonikus aranytárgy, amelyet 1925-ben emeltek ki sírkamrájából. A 11 kilós maszk nemcsak a fáraó arcvonásait örökítette meg, hanem az egyiptomi halotti kultusz egyik leglátványosabb emléke is lett.
Azt hinnénk, hogy a maszkkal kapcsolatban már minden dolgot kiderítettek, de ez messze nem igaz: a modern kori múzeumi munka során történt egy váratlan incidens, amely fényt derített egy addig teljesen ismeretlen részletre.
Olvass tovább...
Egy szerencsétlen baleset
2014-ben, a Kairói Egyiptomi Múzeumban végzett karbantartás során a maszk ikonikus királyi szakálla leesett. A nyomás érthető módon óriási volt: Egyiptom legismertebb műkincsét nem lehetett sokáig hiányosan kiállítani.
A dolgozók sietve, szakszerűtlenül rögzítették vissza epoxigyantával (ez nagyjából olyan szint, mintha a Szent Péter Bazilika egyik freskóját filléres temperával restaurálnánk), ami csak még inkább károsította a maszkot, majd nemzetközi botrányt is okozott.
2015-ben egy német-egyiptomi restaurátorcsoport újra kézbe vette az ügyet. Amikor 3D szkennelést végeztek a maszkon, megdöbbentő felfedezést tettek: a szakáll belsejében egy finoman megmunkált aranycső húzódott, amit korábban senki sem vett észre.
A cső a rögzítési mechanizmus része volt és azt bizonyította, hogy a maszk szerkezete jóval bonyolultabb, mint korábban hitték. A szakállat végül méhviasz segítségével rögzítették vissza - pontosan úgy, ahogy az ókori mesterek is tették volna.
Olvass tovább...
Miből van a maszk?
A maszk anyagának összetétele szintén csak a közelmúltban vált világossá.
2007-ben röntgenvizsgálatokkal kimutatták, hogy Tutanhamon maszkja nem 24 karátos, tiszta aranyból készült, hanem 23 karátos aranyötvözetből, amelyhez rezet kevertek - ez az ötvözet hajlékonyabb, könnyebben alakítható volt, így ideális alapanyagot biztosított a maszk hidegmegmunkálásához.
Videó a maszk belsejének tartalmáról: