promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Megtalálták Tutanhamon fáraó igazi nevét, sokkolóan más, kimondhatatlan feliratot találtak a tudósok

Megtalálták Tutanhamon fáraó igazi nevét, sokkolóan más, kimondhatatlan feliratot találtak a tudósok

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Ebből a névből sosem jönnénk rá, hogy kiről van szó valójában.

Az óori egyiptomi birodalom máig élő misztikuma

Az ókori Egyiptom máig lenyűgözi az emberiséget - teljes joggal. A piramisok, a hieroglifák és a fáraók misztikuma évszázadok óta foglalkoztatja a kutatókat és a laikusokat egyaránt.

E korszak egyik legismertebb alakja Tutanhamon, akinek sírját 1922-ben Howard Carter brit régész fedezte fel a Királyok völgyében. Bár uralkodása rövid és történelmi szempontból kevésbé jelentős volt, a sírjában talált gazdag leletek és a halotti maszkja világhírűvé tették - nincs az a gimnáziumi történelmekönyv, aminek a borítóján ne szerepelne az aranyból készült műtárgy.

A fáraó nevei

A maszknál jóval kevésbé ismert a legendás fárai "eredeti" neve. Tutanhamon születési neve Tutanhaton volt, ami azt jelenti: „Aton élő képmása” - a név Aton napisten kultuszához kapcsolódik, amelyet apja, Ehnaton vezetett be.

Uralkodása elején, amikor az Aton-kultusz hanyatlani kezdett és a régi istenek, köztük Ámon tiszteletét helyreállították, nevét Tutanhamonra változtatta, ami „Ámon élő képmása”-ként fordítható.

Uralkodói neve, a Nebheperuré (vagy Nebkheperure) is ismert, amelyet ékírásos dokumentumokban, például az úgynevezett Amarna-levelekben említenek - ezekben az akkád ékírással írt levelekben a fáraót Nipururiyaš vagy Nibururia néven is azonosítják.

Ezen kívül akad még egy harmadik név is: a görögül író egyiptomi történetíró, Manethón a fáraót Rathotisz néven említi, Manethón viszont később élt Tutanhamonnál, így ebben a kérdésben nincs teljes történelmi konszenzus.

A híres halotti maszk

Tutanhamon leginkább a halotti maszkja miatt lett világszerte ismert, a lenyűgöző műtárgy kétség kívül az ókori egyiptomi művészet egyik legismertebb alkotása. A fáraó múmiáját három egymásba helyezett koporsóban találták meg: a két külső aranyozott fából, a legbelső pedig 110 kilogramm színaranyból készült.

A múmia arcát egy 11 kilogrammos aranymaszk fedte, amelyet istenek képei díszítenek. A maszkot 1925. október 28-án emelték ki a szarkofágból: a múmiapólyákba különféle amuletteket rejtettek, azonban a múmia meglehetősen rossz állapotban volt, valószínűleg a balzsamozáskor használt olajok túlzott alkalmazása miatt.

Tutanhamon fáraó jelenleg is sírjában nyugszik, üvegvitrinben, hogy a turisták okozta pára és meleg ne tegyen kárt benne - ha abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy Egyiptomban nyaralunk, akkor akár meg is látogathatjuk a legendás uralkodót.

Érdekességek Tutanhamon maszkjáról: