.jpg?crop=2545,1049,3,1&width=386)
A románok rendkívüli véleményt mondtak a Hunyadi-sorozatról, példátlan ami történt
Olvass tovább...
Kiderült, milyen volt a legendás fáraó arca.
Tutanhamon az egyik legismertebb ókori egyiptomi fáraó, aranyszínű halotti maszkja az egyik legikonikusabb tárgyi emlék a piramisok korából. A kanadai Western University antropológusa, Andrew Nelson vezetésével egy nemzetközi kutatócsoport most újraalkotta az ókori Egyiptom legismertebb fáraójának arcát.
A projekt során számítógépes tomográfiás (CT) vizsgálatok és 3D bioimaging szoftverek segítségével készítettek virtuális modellt a fáraó koponyájáról - a digitális rekonstrukció lehetővé tette, hogy több mint 3300 évvel halála után újra szembenézhessünk az ifjú uralkodóval.
Olvass tovább...
A tudomány és művészet találkozása
A digitális koponyamodell elkészülte után Nelson együttműködött a torontói Objex Unlimited céggel, hogy 3D nyomtatással fizikailag is létrehozzák a koponyát. Ezt követően Christian Corbet, a Royal Canadian Navy rezidens szobrásza, rétegző módszerrel építette fel Tutanhamon arcát, figyelembe véve az egyiptomi férfiakra jellemző szöveti vastagsági adatokat.
A rekonstrukció során különös figyelmet fordítottak arra, hogy a fáraó arcvonásai hűen tükrözzék az egykori valóságot, elkerülve a korábbi, kevésbé pontos ábrázolások hibáit.
A végső rekonstrukcióban Tutanhamon arcát egy kék harci koronával, az úgynevezett khepresh-sel koronázták meg, amelyet gyakran viselt az egyiptomi művészet ábrázolásai szerint: a kutatók szerint ez a részlet hozzájárult ahhoz, hogy a fáraó megjelenése autentikus és méltóságteljes legyen. A projekt eredményeit a PBS "Tutankhamun: Allies & Enemies" című dokumentumfilmje mutatta be, amelyben Nelson és Corbet munkája révén a nézők betekintést nyerhetnek az ifjú fáraó életébe és megjelenésébe.
Videó a rekonstrukció folyamatáról és a végeredményről: