.jpg?crop=2545,1049,3,1&width=386)
A románok rendkívüli véleményt mondtak a Hunyadi-sorozatról, példátlan ami történt
Olvass tovább...
Semmire nem hasonlít, teljesen egyedi épület.
1992-ben az egész világ Spanyolországra figyelt. A sevillai világkiállítás a modern kor egyik legnagyobb expója volt, ahol minden ország igyekezett a lehető legkülönlegesebb arcát mutatni. Természetesen Magyarország sem maradt ki ebből: az MDF kormány megbízásából Makovecz Imre, a világhírű organikus építész álmodta meg a magyar pavilont - amit megálmodott, az pedig nem túlzás, hogy lenyűgözte a világot (talán még annál is jobban, mint hogy Vicente Amigo flamenco gitárművész elektromos gitáron játszott a nyitóünnepségen - a szerk.).
A pavilon olyan volt, mintha egy másik dimenzióból csöppent volna Andalúzia szívébe. A hét tornyos építmény fára emlékeztető oszlopaival, faanyagból készült bordáival, sámánisztikus belső tereivel nemcsak épület volt, hanem üzenet is: itt egy nép, amelynek gyökerei mélyek, de tekintete az égre szegeződik.
Különösen emlékezetes elem volt a padló alá süllyesztett tölgyfa, ami az ég és föld közötti kapcsolatot szimbolizálta - Makovecz szokásos spirituális építészeti nyelvén szólva.
Olvass tovább...
A világkiállítás lement rendben, a világ pedig továbbment, a pavilon sorsa pedig bizonytalanná vált. Először egy spanyol energetikai vállalat vette meg, majd múzeumot csinált belőle, de ez nem tartott sokáig: 2007-ben bezárták, a pavilon pedig magára maradt. Az évek során elvadult, beázott, vandálok is megrongálták - ahol egykor magyar kulturális nagykövetség állt, ott később már csak a rozsda és a madárürülék lakott.
Voltak próbálkozások a megoldásra: a magyar kormány is fontolgatta a hazaszállítását, a Magyar Művészeti Akadémia is figyelte a sorsát, de az áttörés csak 2023-ban jött el.
Egy spanyol üzletember, Mario López Magdaleno (aki gyerekkorában járt a pavilonban és megfogta a szellemisége) megvásárolta az épületet és felújításba kezdett - szinte hihetetlen, de a pusztulás széléről húzta vissza a pavilont, ami ma már újra áll, megmentve az enyészettől és nem csak fizikai valójában: Makovecz öröksége, a magyar kreativitás és mélység szimbóluma is új életre kelt.
Videó az épületről: