
Reagált a Hunyadi írója a TV2 döntésére, megérti a csatorna lépését
Olvass tovább...
Történelem, humor és Drakulák: a Hunyadi-sorozat meglepő módon Romániában is közönségkedvenc lett – és nem akármiért beszél róla most mindenki.
A történelem ritkán kel életre olyan lendülettel, mint amikor a magyar múlt hősei, illetve a szomszédos Románia ikonikus alakjai együttesen szórakoztatják a román és magyar közönséget.
A Netflixen is debütált a népszerű Hunyadi sorozat pontosan ezt teszi: megragadja a nézőt, feleleveníti a magyar történelem legfontosabb összecsapásait és politikai viszályait, és olyan rétegeit bolygatja meg a múltnak, amelyek még Romániában is visszhangra találnak.
A magyar történelmi szériák esetében nem ritka, hogy vitákat generálnak – különösen, ha két szomszédos nemzet múltja keresztezi egymást.
Románia és Magyarország közös múltját számos érzékeny pont érinti. A két ország történelme különösen a 20. században vált feszültté, főként Erdély hovatartozása miatt.
Az 1920-as trianoni békeszerződés következtében Magyarország elveszítette területeinek kétharmadát, köztük Erdélyt is, amely Romániához került. Ez az esemény a mai napig erősen él a kollektív emlékezetben mindkét országban.
Olvass tovább...
A Hunyadi esetében viszont nem botrányról, hanem meglepően pozitív fogadtatásról beszélhetünk. A Netflix egyik friss közép-európai történelmi produkciója a magyar hadvezér, Hunyadi János életét és harcait dolgozza fel, miközben olyan karaktereket is bemutat, akik a mai Románia területéhez és történelméhez is kapcsolódnak.
Éppen ezért is számít különlegesnek, hogy a Hunyadi-sorozat képes volt átlépni ezeken az érzékeny határokon, és Románia közönsége is nyitottsággal fogadta a sorozatban játszott jeleneteket.
A sorozatban a hősies összecsapások, a részletgazdag kosztümök és a karakterrajzok mellett némi humort csempészett az egyébként főképp drámai, történelmi jelentőségű jelenetekben pezsgő, epizódokra bontott alkotásba – ami különösen felkeltette a figyelmet Romániában.
A román kulturális élet egyik véleményformálója, Gheorgi NGO Smith nyíltan kijelentette, hogy a két Vlad karaktere – Vlad Tepes, ismertebb nevén Karóbahúzó Vlad, valamint Vlad Dracul, azaz az ő apja – akik a Drakula-legendát is inspiráló történelmi alakokat játsszák – annyira élethűen játszották a valós személyiségeket, hogy ahogy említette: „Megérdemelnének egy saját előzmény-sorozatot is”.
Olvass tovább...
Gheorgi NGO Smith szerint Vlad Tepes és Vlad Dracul személyiségének megnyilvánulásakor az alkotók bátran éltek játékos, néhol már karikaturisztikus elemekkel, amelyek révén – akár szándékosan, akár nem – egy könnyedebb, szórakoztatóbb képet festettek Romániáról a nemzetközi közönség számára.
A román sajtó egyes szereplői odáig mentek, hogy iskolai tananyagként is el tudnák képzelni a sorozatot.
A Bukarest Times egy cikkében idézte a következő mondatot: „Könnyesre nevettem magam a jeleneteiken”. Mi magyarok azért nem biztos, hogy olyan jót derültünk azokon a bizonyos jeleneteken.
Ennek ellenére a sorok mögött érződik az elismerés: a Hunyadi sikeresen ábrázolt egy olyan középkori világot, amely egyszerre ismerősen és frissen hat a régió változatos igényeket elváró nézői számára.
A Hunyadi bebizonyította, hogy a számos történelmi sorozat közül nagyobbat mert álmodni – bemutatta, hogyan lehet a múltból élő, lélegző történetet faragni.
És a legjobb hír? A Hunyadi már a Netflix kínálatában is elérhető – így bárki belevághat ebbe az izgalmas, látványos és sok esetben lehengerlő történelmi csavarokkal és fordulatokkal tűzdelt kalandba.
Az alábbi videóban az IGN Hungary évadkritikában foglalja össze a sorozatról alkotott véleményét:
Olvass tovább...