promotions.hu
Keresés
Menü megnyitás
Rémisztő, ami Mátyás királyról kiderült, azonnal át kell írni a magyar történelmet?

Rémisztő, ami Mátyás királyról kiderült, azonnal át kell írni a magyar történelmet?

Borítókép:  Profimedia
Történelem & Tudomány
Kategória fejléc

Szenzációs dolgokat állít egy új tanulmány.

Hunyadi Mátyás és Drakula gróf: egy családfa két ága?

Hunyadi Mátyás minden kétséget kizáróan a magyar történelem egyik legismertebb és legnagyobb hatású uralkodója, akinek nevéhez igazságos kormányzás, reneszánsz udvar és katonai diadalok sora fűződik - mégis, a származása körül máig sok a kérdőjel. Vajon valóban olyan nemes vérből származott, amilyet a korabeli krónikák sugallnak? Vagy épp ellenkezőleg, egy balkáni mozaikcsalád sarjaként küzdötte fel magát a hatalom csúcsára? Egy friss tanulmány frissen elemzett forrásokra támaszkodva épp ezt a titokzatos eredettörténetet próbálja feltérképezni - és a nagyközönség előtt eddig nem ismert, nem várt rokoni kapcsolatokat tár fel.

A „Hollókőtől Esztergomig” címmel közölt tanulmányban Nagy Levente és Szilágyi Emőke Rita az Oláh Miklós-levelezés friss forrásai alapján új megvilágításba helyezi nemcsak a Hunyadi, hanem a Drakula család genealógiáját is. A legmeglepőbb következtetés? Hunyadi Mátyás és Vlad Tepes, vagyis Drakula vajda, rokoni kapcsolatban álltak.

A családfa nyomában

A történészek régóta próbálják feltérképezni Oláh Miklós, a 16. századi humanista és esztergomi érsek családi kapcsolatait. A tanulmány újdonsága, hogy olyan eddig ismeretlen családtagokat is azonosít, mint Oláh István testvérei - a két Dan, Radul és Theodora -, valamint új összefüggéseket tár fel már ismert nevekkel kapcsolatban: ezek révén válik világossá a Hunyadiak havasalföldi eredete is, különös tekintettel Hunyadi Marinára.

Hunyadi Marina (aki Hunyadi Mátyás nagynénje), akinek létezését korábban sokan kétségbe vonták, most két új genealógia és egy birtoklista révén teljesen más fénytörést kap. A források szerint a család ősi fészke a havasalföldi Corbii de Piatră nevű település körül keresendő. A birtokok többsége a havasalföldi-erdélyi kereskedelmi útvonalak mentén feküdt, ami arra utal, hogy a Hunyadiak nem csak katonai, hanem igen komoly gazdasági hatalmat is építettek. Ezeket a birtokokat Hunyadi János hozományként adhatta Marinának - így nemcsak létezését erősíti meg ez az adat, hanem a család társadalmi és politikai beágyazottságát is.

Hunyadi Marina és a Drakula-szál

A tanulmány egyik legérdekesebb és legmerészebb következtetése Hunyadi Marina szerepén keresztül vezet Vlad Țepeșig. A friss adatok szerint Marina és húga - talán Helena vagy Klára néven említve - nemcsak Mátyás apai nagynénjei voltak, de közvetlen kapcsolatban is álltak Drakulával. A feltételezés szerint Drakula előbb Marinát ejtette teherbe, majd feleségül vette annak testvérét. A következtetés szerint Marina vonalán születhetett Oláh István, míg a törvényes házasságból Mihnea vajda.

Még érdekesebbé teszi a helyzetet, hogy Vlad később Budára került, ahol feleségül vette Szilágyi Jusztinát, Hunyadi Mátyás unokatestvérét. Így a rokoni háló még sűrűbbé válik, és egyértelművé teszi: Drakula és Mátyás nem csupán politikai ellenfelek voltak, hanem egy bonyolult, sokágú családfa különböző végein kapaszkodtak ugyanabba a nemesi eredetbe.

Következtetés

A tanulmány nem rejti véka alá, hogy az új családfa azért nem problémamentes. Vannak benne generációs ugrások, életszerűtlen korkülönbségek, sőt biológiailag nehezen értelmezhető kapcsolatfelvetések. Ám ezek jól illeszkednek a korabeli mozaikcsaládok logikájához, ahol a gyermekek sokszor nem vér, hanem neveltetés szerint számítottak testvéreknek - különösen a havasalföldi vajdák családjaira jellemző „szerelemgyerek-rendszer” alapján.

Végső soron a kutatás alátámasztja: Hunyadi Mátyás és Drakula vajda nemcsak sorsukban, de vérvonalukban is összefonódott. Ez a rokoni kapcsolat azért már nem változtatja meg a történelem menetét, de mindenképpen új értelmezési keretet kínál egy rendkívül izgalmas korszak hatalmi és családi viszonyainak megértéséhez - az igen szövevényes tanulmány IDE kattintva teljes terjedelmében elolvasható.

De vajon tényleg igazságos volt Mátyás? Ebben a videóban ennek próbáltak meg utánajárni: