
Sokkoló felfedezés a Mátra szívében, egy rejtélyes bunker tűnt fel, senki sem tudja mire használják
Olvass tovább...
Videót is készítettek a helyszínről, lemerészkedett a stáb.
Az urbex-rajongók most jól figyeljenek, hiszen egy olyan helyszínt lepleztek le Csongrád-Csanád vármegyében, amit bárki felfedezhet. Ezt azért is fontos kiemelni, hiszen a legtöbb urbexes hely lokációját nem szokták elárulni, nehogy vandálok, tolvajok is felkeressék, innen azonban semmit nem lehet ellopni, ráadásul eléggé forgalmas helyen is található, így valószínűleg sokan felismernék azok közül, akik látták róla a lenti videót.
Olvass tovább...
A Délmagyar stábja ugyanis egy felvételt is készített a mórhalmi vásártér mögötti különös betonkolosszusról, amely a földfelszín alatt is folytatódik. De mégis mit rejt a mély? A válasz egyszerű, de érdemes kicsit jobban kifejteni!
Mórahalom egy kisváros Csongrád-Csanád vármegyében, közel a magyar-szerb határhoz. A bunker pedig nem más, mint egy része a Rákosi-korszak idején kiépített „erődrendszernek”, amit a magyar Maginot-vonalként is emlegetnek.
Olvass tovább...
Ami azt illeti, hazai megfelelője csaknem dupla olyan hosszú, hiszen mintegy 630 kilométer hosszan kanyarok szerte az ország határvidékein. Erre azért volt szükség, pontosabban inkább azért adták ki a parancsot a megépítésére, mert a sztálini Szovjetuniónak megromlott a viszonya a Tito vezette Jugoszláviával, és mivel Magyarország határos volt vele, hatékony védelmi rendszert kellett tervezni egy esetleges támadás ellen.
Az 1953-ban átadott védelmi rendszer iszonyatos pénzeket, az ország GDP-jének negyedét emésztette fel, és sosem lett teljesen kész. Sztálin halála után felhagytak az építkezéssel, Jugoszláviával javulni kezdett a viszony, végül számos bunkert el is bontottak, Mórahalomnál ugyanakkor több is elkészült, ezek között van a vásártér mögötti is, amelyet lőszerraktárként, óvóhelyként, de tüzelőállásként is lehetett volna használni harci cselekmények esetén. Ehelyett azonban leginkább csak borospinceként üzemelt, odalenn pedig még a régi fahordók maradványai is megtalálhatók.