
Külföldön írtak Mátyás királyról, rendkívüli dolgot állítanak a haláláról
Olvass tovább...
Hunyadi János öröksége nem veszett el: DNS-vizsgálatok derítettek fényt valódi leszármazottaira.
Egy nemzet sorsát formáló hadvezér és fia, a legendás igazságos uralkodó, évszázadokon átívelő mítoszokkal övezve élnek tovább a kollektív magyar emlékezetben. Most azonban nem krónikák, hanem génszekvenciák árulták el, kiknek az ereiben csörgedezhet ma is Hunyadi János vére.
A Hunyadi család régóta vonzza a kutatók figyelmét – és nem véletlenül. A család néhai tagjainak maradványait a horvátországi Lepoglava városában, egy pálos kolostor kriptájában őrizték. Itt nyugodott Corvin János - Hunyadi Mátyás király egyetlen vér szerinti fia, aki házasságon kívül született - és fia, Corvin Kristóf.
A kutatók DNS mintát vettek a csontmaradványokból, és modern genetikai eljárásokkal hasonlították össze más Kárpát-medencei leletekkel. A kutatásban magyar és horvát tudósok működtek együtt, nemzetközi szinten, elképesztő precizitással és pontossággal dolgoztak. A genetika ezúttal a történelem egyik legnagyobb kérdésére adhat választ: kik lehettek Hunyadi János valódi leszármazottak?
A legfrissebb genetikai kutatás egyik legnagyobb szenzációja, hogy sikerült azonosítani a Corvin-vonalra jellemző DNS-markereket, vagyis azokat az örökítőjegyeket, amelyek Hunyadi János családjára voltak jellemzők. E minták alapján a kutatók olyan genetikai profilt határoztak meg, amely lehetővé tette a modern populációk összevetését a történelmi vérvonallal.
Olvass tovább...
Bár név szerint egyetlen ma élő személyt sem neveztek meg, a magyar genetika mintázata alapján több olyan ember is él Magyarország területén, akik vélhetően vér szerinti kapcsolatban állnak a Nándorfehérvár hőseként ismert hadvezérrel.
Ezek az emberek talán sosem gondolták volna, hogy génjeikben ott rejtőzik a történelem egyik legnagyobb magyar alakjának öröksége.
A régészeti és antropológiai vizsgálatok egyértelmű nyomokat tártak fel: az elhunyt személyek életkora, neme és csontozatuk egészségi állapota mind arra utaltak, hogy valóban Corvin János és fia, Kristóf maradványait vizsgálták.
A fogfejlődés és hosszú csontok alapján a gyermek körülbelül 7 éves lehetett halála idején, ami teljesen megfelel a történelmi forrásokban rögzített adatoknak. A felnőtt csontváz pedig életkora, csontozata és kóros elváltozásai alapján szintén illeszkedik Corvin János ismert történetéhez.
Ezek a maradványok – és a belőlük kinyert DNS – váltak az alapjává annak, hogy a Hunyadi-leszármazottak genetikai térképe ma már tudományosan is rekonstruálható. Innen indul a valódi kutatás: kik lehetnek ma azok, akik ezt az örökséget – tudtukon kívül – hordozzák?
A kutatók a DNS-vizsgálatok során egy teljes Y-STR haplotípust azonosítottak, amely mind Corvin János, mind fia, Kristóf csontmaradványaiban jelen volt – 99,996%-os bizonyossággal bizonyítva a közeli apai rokonságot.
Ez a rendkívül ritka genetikai profil az E1b1b1a1b1a6a1c∼ haplocsoportba tartozik, amelyet korábban középkori magyar nemesek, az avarok elitje, valamint honfoglalás kori vezérek maradványaiban is felfedeztek.
Olvass tovább...
A genetikai vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy a Corvin-vonalra jellemző Y-kromoszómás haplotípus – az E1b1b1a1b1a6a1c∼ – rendkívül ritka, de nem ismeretlen a mai Kárpát-medencében. Bár a kutatás nem nevezett meg élő személyeket, az archeogenetikai elemzések szerint vannak ma is olyan emberek Magyarországon, Romániában, Horvátországban és más közép-európai országokban olyan emberek élhetnek, akik genetikai állománya hasonló a Hunyadiak DNS-profiljához – vagyis nagy eséllyel közeli vagy távoli vérségi kapcsolatban állhatnak a legendás hadvezér családjával.
A kutatók szerint a Corvinusok genomja leginkább a mai magyar, horvát, román és oroszországi populációkhoz hasonlít, de jelentős átfedést mutat dél-európai (olasz, spanyol, francia, baszk) genetikai mintázatokkal is. Ezen populációk genetikai öröksége és az ősi neolitikus komponensek – például az anatóliai földművesek öröksége – a mai emberek DNS-ében is kimutatható.
Mindez azt jelenti, hogy a Hunyadi család öröksége nem pusztán legendákban és történelemkönyvekben él tovább – hanem valódi, élő génekben is. Bár név szerint senkit nem azonosítottak, a DNS-markerek révén a jövőben akár egyéni szinten is meghatározható lehet, hogy ki hordozza Hunyadi János vérének emlékét. És talán ott sétál mellettünk az utcán – csak még nem tud róla.
Az alábbi videóban a Hunyadi-család történetét mutatják:
Olvass tovább...